Radca prawny prawa pracy. Kiedy warto się do niego zgłosić?

Radca prawny prawa pracy. Kiedy warto się do niego zgłosić?

Prawo pracy obejmuje rozmaite regulacje, dotyczące zarówno pracowników, jak i osób, które oferują zatrudnienie. Obie strony posiadają bowiem szereg praw i obowiązków, których przestrzeganie może zapewnić im dobrą i trwałą współpracę. Oczywiście, w biznesie wiele zależy od relacji międzyludzkich. Prowadząc firmę, warto mieć jednak pod kontrolą wszystkie niezbędne dokumenty i kwestie prawne. Przeczytaj, w jaki sposób pomoże ci w tym radca prawny prawa pracy i kto może się do niego zgłosić.

Radca prawny prawa pracy – kompetencje

Prawnik, który oferuje klientom usługi świadczone w zakresie prawa pracy, musi oczywiście znać odpowiednie kodeksy i uzupełniające normy prawne. Jednak to nie wszystko. Jedynie część z tych zapisów jest bowiem uniwersalna – bardzo wiele zależy od specyfiki branży. W zależności od tego, jakich specjalistów planujesz zatrudnić, musisz przygotować się na odmienne warunki i wzory umów dla każdego z nich. Powinny mieć tego świadomość również osoby, które poszukują pracy. Warto być przygotowanym na propozycje, które możemy otrzymać oraz zweryfikować zgodność wzoru umowy z obowiązującymi przepisami. Pozwoli nam to uniknąć sporów i stresu w przyszłości.

Dobry radca prawny prawa pracy to osoba, która oprócz powyższej wiedzy posiada także wysoką orientację rynkową. Pozwoli mu ona na udzielanie właściwych porad zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Co radca prawny prawa pracy może dla ciebie zrobić?

Wspomnieliśmy już o tym, że prawnik powinien nie tylko znać kodeks pracy, ale także specyfikę poszczególnych branż. Przyjrzyjmy się teraz działaniom, których możesz podjąć się z jego pomocą. W przypadku pracodawców będzie to między innymi:

  • sporządzenie zgodnej z przepisami umowy, korzystnej dla obu stron
  • kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym
  • reprezentacja przed organem Państwowej Inspekcji Pracy
  • konstruowanie wewnętrznych regulaminów, dotyczących przepisów obowiązujących na terenie zakładu pracy, wynagrodzeń i monitoringu
  • opiniowanie.

Oczywiście, na pomoc mogą liczyć także pracownicy. Wraz z radcą prawnym prawa pracy mają oni możliwość:

  • weryfikacji umów przed ich podpisaniem
  • konsultacji dotyczących prawa pracy, w tym przysługujących im praw
  • zgłoszenia nieodpowiednich działań i nadużyć, w tym mobbingu i różnych form dyskryminacji.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz skorzystać z usług odnoszących się do zakresu prawa pracy, wykupując pakiet stałej obsługi prawnej. Pamiętaj jednak, aby wybrać kancelarię, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy klientom biznesowym. Dobrą decyzją z pewnością będzie współpraca z biurem Capital Legal; jego zespół specjalizuje się bowiem w prawie pracy i biznesu.

Dodaj komentarz