Ile kosztuje księgowa?

Ile kosztuje księgowa?

Z usług księgowych korzystają niemal wszystkie firmy – zarówno te duże, jak i małe. Chociaż spółki cywilne i jednoosobowe działalności gospodarcze mogą rozliczać się na uproszczonych zasadach, to zewnętrzna pomoc lub własna księgowa mimo wszystko na ogół okazuje się koniecznością. Ile kosztuje księgowa i co może zrobić dla firmy? Od czego to właściwie zależy i jak nie przepłacić?

Korzystanie z usług zewnętrznej firmy

To, ile kosztuje księgowa zależy od kilku czynników, między innymi od tego, które z jej usług nas interesują i czy chcemy korzystać z firm zewnętrznych, czy zatrudnić własną księgową. W tym pierwszym przypadku prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zależne jest w dużej mierze od ilości dokumentów, jakie przedłożymy comiesięcznie księgowej, ale nawet przy jednym dokumencie ceny zazwyczaj zaczynają się od 150 złotych. Cena rośnie proporcjonalnie wraz z większą ilością dokumentów do obsługi, a koszt takiej usługi obniża się, jeśli podatnik jest zwolniony z podatku VAT. Cennik w przypadku prowadzenia księgi rachunkowej również również zależny jest od ilości dokumentów, ale w najlepszym przypadku można liczyć na kwotę do zapłaty w okolicach 400 złotych. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że rozliczanie się przy pomocy księgi rachunkowej wymaga znacznie więcej wysiłku i umiejętności. Za odpowiednią opłatą biuro rachunkowe zajmie się także sprawami kadrowymi, a konkretnie płatnościami dla US i ZUS.

Zatrudnienie własnej księgowej

Zarobki księgowej w Polsce zaczynają się od około 4500 złotych brutto. Mając w firmie własną księgową do dyspozycji, nie trzeba martwić się o rozliczanie faktur czy pracowników. Dla małej firmy z niewielkimi obrotami może to być jednak zbyt wielki koszt i znacznie opłacalne będzie skorzystanie z usług zewnętrznej firmy. Jednak jeśli dane przedsiębiorstwo stać na zatrudnienie takiego pracownika, z pewnością ułatwi i przyspieszy to wiele spraw. Biura rachunkowe mają z reguły sporą ilość klientów, a dla własnej księgowej wszystkie zadania będą priorytetem. Dobra księgowa pozwoli także w wielu przypadkach na oszczędności, sprawnie poruszając się w świecie podatków i opłat. Przy wyborze księgowej nie należy się więc kierować jak najniższym kosztem zatrudnienia, a szerokim doświadczeniem.

Może jednak rozliczanie się samemu?

Dzięki prostym w obsłudze programom komputerowym, obecnie małym firmom jest łatwiej niż kiedykolwiek rozliczać się samemu. Oszczędność jest oczywista – nie musimy płacić ani za usługi profesjonalnej księgowej, ani biura rachunkowego. Zawsze trzeba się jednak liczyć z możliwością popełnienia błędu, który może nas srogo kosztować. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że firmy rachunkowe nie ponoszą prawnej odpowiedzialności za świadczone przez siebie usługi – ta tak czy tak spada na właściciela firmy, nawet jeśli jakikolwiek błąd stoi po stronie biura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *