Czy opłaca się mieć własną firmową flotę samochodową?

Czy opłaca się mieć własną firmową flotę samochodową?

Bez kategorii

W tej chwili większość firm posiada flotę pojazdów – nawet jeśli składa się ona z jednego auta. Floty mają tendencję do rozrastania się i do generowania wysokich kosztów. Stąd warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakie korzyści płyną z posiadania firmowych aut i jakie zagrożenia stwarzają. Nie bez znaczenia jest tutaj kwestia kosztów – choć monitoring pojazdów gps pomaga je zminimalizować to jednak niektóre z opłat np. ubezpieczenia i tak Dla wielu firm flota samochodów to podstawa egzystencji – tak dzieje się w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się transportem czy logistyką. Dla pozostałych to narzędzie ułatwiające pracę i zwiększające efektywność. Flota pojazdów jest kluczowa dla handlowców, którzy muszą szybko dostarczyć towar albo dotrzeć do kontrahenta przed konkurencją.

Tyle korzyści na czterech kółkach

Dzięki samochodom firmowym zyskujemy możliwość szybszej realizacji zadań, nasi pracownicy są bardziej mobilni. To nie wszystko! Posiadanie służbowego auta jest postrzegane przez wielu kierowców jako atrakcyjny benefit. Dlatego przyznanie komuś służbowego pojazdu jest w pewnym stopniu czynnikiem motywującym go to dalszej pracy i nagradzających za dokonane dotychczas zadania i odniesione sukcesy. Bez wątpienia auta służbowe są dobrym miejscem reklamowym – praktycznie darmowym – każde z aut można poddać tak zwanemu brandingowi tj. w skrócie mówiąc naklejeniu na nim logotypu firmy. Oczywiście flota pojazdów ma też znaczenie wizerunkowe, szczególnie jeśli mowa o kadrze menadżerskiej – nie wypada wręcz na spotkanie biznesowe przyjechać tramwajem. W Polsce eko-transport jest jeszcze w powijakach, nadal rządzą samochody. Trzeba – rzecz – jasna zada o stosowny wygląd pojazdów. Muszą być one czyste i schludne. Jaki model auta wybrać? To już zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na ten wydatek.

Minusy też są

Teraz krótko o minusach. Flota pojazdów może okazać się studnią bez dna jeżeli chodzi o wydatki. Kosztuje prawie wszystko – począwszy od kupienia auta, poprzez koszty ubezpieczenia i naprawy. Do tego koronny wydatek, na który najczęściej narzekają kierowcy czyli koszty paliwa. Nie ma rady – kto chce utrzymywać flotę musi liczyć się z wydatkami. Nie zawsze mowa tutaj o wielkich wydatkach – zresztą można je ograniczać. Pomoce w tym zakresie są na pewno nowoczesne technologie – monitoring pojazdów gps pomaga kontrolować i obniżać wydatki na flotę. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa zarządzanie flotą. Jeśli odbywa się z godnie z „zasadami sztuki” to świetnie i może szybko wpłynąć na obniżenie kosztów utrzymania floty. Zarządzanie flotą możemy powierzyć profesjonalistom czyli jednemu z fleet managerów. Manager floty to osoba, która potrafi zarządzać flotą pojazdów w efektywny sposób. W tej chwili zawód fleet managera dopiero zdobywa popularność i cały czas się rozwija.

Dodaj komentarz