Ile kosztuje adwokat w Katowicach? Od czego zależy cena adwokata w Katowicach?

Ile kosztuje adwokat w Katowicach? Od czego zależy cena adwokata w Katowicach?

Czasem zdarza się, że pomoc adwokata jest potrzebna. Wiele osób zastanawia się jednak, ile kosztuje adwokat, i czy przeciętnie zarabiającą osobę stać na taki wydatek? Ceny usług adwokackich mogą być różne i zależą od kilku czynników.

Od czego zależy cena adwokata?

Wynagrodzenie dla adwokata liczy się różnie – mogą określać je same kancelarie, ale w sprawach sądowych koszty te regulowane są również ustawą. Ponieważ adwokat w Katowicach może mieć zróżnicowane stawki, warto wiedzieć, jak mniej więcej przedstawia się cennik takich usług, aby nie przepłacać.

Jeśli chodzi o kwestię wynagrodzeń, w sprawach sądowych honorarium za czynności adwokackie ustala Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które dotyczy zarówno wynagrodzenia dla adwokata, jak i kosztów nieodpłatnej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Sąd ustala wynagrodzenia za pracę adwokacką podczas samego procesu zależnie od nakładu pracy adwokata i rodzaju sprawy. Opłata nie może być jednak wyższa niż sześciokrotna stawka minimalna obowiązująca w danym kraju.

Warto jednak pamiętać, że adwokaci oprócz reprezentacji przed sądem wykonują dodatkowe czynności w toku procesu. Cena adwokata jest więc ustalana indywidualnie z klientem. Na te kwotę wpływają zawiłość sprawy, nakład pracy adwokata, a także uznanie, rozpoznawalność i renoma danej kancelarii.

Ile kosztuje adwokat w Katowicach?

W Katowicach istnieje wiele kancelarii adwokackich. Cena usługi prawnej różni się w zależności od kancelarii i doświadczenia poszczególnego adwokata. Katowice to spore miasto, jednak ceny usług adwokackich w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie będą nieco wyższe, z uwagi na inny rodzaj tkanki społecznej. Na Śląsku prężnie działają kancelarie zarówno z dziedziny prawa cywilnego, rodzinnego, jak i gospodarczego i prawa pracy.

Warto zaznaczyć, że stawki minimalne odnoszą się do wartości pieniężnej sprawy. Przykładowo, w sprawach cywilnych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, sprawa o wartości 500 złotych może minimalnie kosztować 60 złotych, natomiast sprawa za 200 000 złotych – 7200 złotych. W kwestii prawa rodzinnego rozwód i unieważnienie małżeństwa mogą kosztować od 360 złotych, pozbawienie lub ograniczenie praw rodzicielskich 240 złotych, a ustanowienie rozdzielności majątkowej 360 złotych.

Jakie sprawy sądowe są najdroższe?

Jak można zaobserwować, sprawy karne, cywilne czy rodzinne nie są sprawami najdroższymi. Takich spraw odbywa się w sądach bardzo dużo, stąd też konkurencja jest większa. W sprawach rozwodowych albo dotyczących rozdzielności majątkowej sprawa może być nieco droższa, gdyż dodatkowo stosuje się kwestię wartości pieniężnej danej sprawy. Najdroższe jednak są sprawy związane z dużymi pieniędzmi, cywilne, bankowe lub ubezpieczeniowe.

Tak naprawdę każda kancelaria ma swój cennik, jednak w przypadku, gdy dana osoba nie ma środków, aby zapłacić adwokatowi, zawsze ma możliwość udania się do radcy prawnego czy Rzecznika Praw Obywatelskich, działającego przy każdym urzędzie. Jest wiele instytucji świadczących darmowe porady prawne, z których można skorzystać.

Dodaj komentarz