Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Coraz więcej Polaków planuje zamontować panele fotowoltaiczne. Co ich do tego skłania? Między innymi możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Jak z niej jednak skorzystać w praktyce? Na ile można tutaj dokładnie liczyć?

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne?

Przede wszystkim chodzi o kwestie finansowe. Nie da się ukryć, że ceny za energię elektryczną są z roku na rok kalendarzowy coraz wyższe. Eksperci zaznaczają, że taniej już raczej nie będzie. Co gorsze, najprawdopodobniej będzie jeszcze drożej… Na szczęście można się przed tym uchronić. Decydując się właśnie na panele fotowoltaiczne. Oczywiście, wiąże się to z wydatkami. Trzeba jednak od razu wspomnieć, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się tak naprawdę już w zaledwie kilka lat! Co ważne, panele fotowoltaiczne są bardzo solidne i praktycznie bezobsługowe. Warto tylko od czasu do czasu zerknąć, czy wszystko dobrze działa. Wiele osób do zainwestowania w panele fotowoltaiczne zachęca to, że można liczyć na bardzo atrakcyjne warunki finansowe. Nie tylko ze względu na to, że na rynku jest coraz więcej firm zajmujących się tym zagadnieniem. Dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć sporo pieniędzy od podatku.

Jak można odliczyć fotowoltaikę od podatku w 2023 roku?

Już zdecydowałeś się na zakup i zamontowanie paneli fotowoltaicznych? W związku z tym jesteś uprawniony do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Pamiętaj, że zakup oraz montaż instalacji tego typu powinien być dokładnie rozliczony poprzez wypełnienie formularza PIT/0. To specjalny załącznik do rocznych deklaracji podatkowych (PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37). Warto pamiętać o odpowiednim terminie. Jeśli na przykład dopiero planujesz zakup i wybór odpowiedniej firmy, która zajmuje się instalowaniem paneli fotowoltaicznych i zamierzasz to zrobić w tym roku, to wówczas należy to uwzględnić w kolejnym rocznym zeznaniu podatkowym (za 2023 rok). Dodatkowo do rocznego zeznania podatkowego należy dołączyć faktury i rachunki, które zostały wystawione z tytułu przeprowadzonych zakupów, czy prac montażowych. Musisz po prostu udowodnić, że poniosłeś konkretne koszty. A potem będzie można je dopiero odliczyć.

Ulga termomodernizacyjna: ile wynosi?

Warto zaznaczyć, że jest to nawet 53 000 PLN. Trzeba jednak zauważyć, że ta kwota dotyczy tak naprawdę wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które zostały poczynione w danym domu. Co ważne, na każdego z małżonków przypada ta właśnie suma. Czyli łącznie mają oni możliwość odliczenia nawet 106 000 PLN.

Dodaj komentarz