Każdy przedsiębiorca musi zmierzyć się z wyzwaniem związanym z podatkami. Niektóre zagadnienia są bardzo złożone dlatego czasem ciężko jednoznacznie określić czego ono dotyczy. W związku z tym wielu przedsiębiorców postanawia poświęcić to zadanie biurom rachunkowym. Czy w związku z tym istnieje duża konkurencja na tym rynku oraz jakie czynniki wziąć wybierając biuro rachunkowe?
Na co zwrócić uwagę?
W związku z dużym nasyceniem rynku biur rachunkowych przedsiębiorca ma bardzo duże pole manewru i może wybierać spośród wielu ofert. Istnieje kilka istotnych czynników, na które powinien zwrócić uwagę.
Jednym z takich czynników jest długość oraz zakres wsparcia merytorycznego. Należy zwrócić uwagę na to w jakich godzinach można uzyskać wsparcie oraz jakie są dostępne kanały komunikacji i tematykę, jaką można podjąć z konsultantami. Oczywistym faktem jest, że im biuro pracuje dłużej tym lepiej, ponieważ w razie nagłego wypadku dobrze jest mieć z kim skonsultować swoją decyzję. Ponadto, biuro posiadające większą wiedzę będzie mogło udzielić porad w szerszym zakresie.
Bardzo istotnym aspektem może okazać się dostęp do dokumentacji. Zdarzają się przypadki kiedy przedsiębiorca potrzebuje przejrzeć faktury, które zostały wcześniej przekazane do biura rachunkowego. Warto zatem dowiedzieć się, czy dane biuro umożliwia tego typu operacje. Najczęściej biura rachunkowe dokonują tego drogą mailową.
Warto również dowiedzieć się w jaki sposób biuro rachunkowe komunikuje się z klientem. Nowoczesne biura dokonują tego najczęściej drogą elektroniczną. Udostępniają one specjalistyczne narzędzia fakturowania oraz dają wgląd we wszystkie przeprowadzone operacje księgowe. Korzystając z elektronicznej drogi komunikacji czas przedsiębiorcy jest oszczędzany oraz zostają zredukowane koszta związane z dojazdem.
Przedsiębiorca powinien również zapoznać się z zakresem odpowiedzialności za sprawy księgowe, które przewiduje umowa z danym biurem rachunkowym. Należy rzetelnie i dokładnie zapoznać się z takimi informacjami, aby uniknąć sytuacji kiedy przedsiębiorca nie posiada reprezentacji przed urzędami.
Czy to bezpieczne?
Przedsiębiorca w czasie podpisania umowy z biurem rachunkowym nie ogranicza w żadnym stopniu swej odpowiedzialności za błędy i niedopatrzenia. Nawiązując współpracę ze specjalistą, przedsiębiorca udziela mu pełnomocnictwa do sporządzania i podpisywania deklaracji podatkowych w jego imieniu. Jednakże cała odpowiedzialność nadal spoczywa na barkach zleceniodawcy.
Należy pamiętać jednak, iż biuro rachunkowe odpowiada za powstałe szkody na podstawie umowy. Dodatkowo klient jest ubezpieczony obowiązkową polisą OC. W związku z tym, jeżeli klient ucierpi na skutek błędu biura, może starać się o odszkodowanie. Usługi księgowe muszą być jak najwyższej jakości, dlatego funkcjonuje restrykcyjne prawo co do wymagań biur rachunkowych.
Wybór biura rachunkowego jest rzeczą istotną. Należy pamiętać, że decyzja nie może zostać podjęta pochopnie. Ponadto należy cały czas mieć na uwadze, iż to przede wszystkim od przedsiębiorcy zależy kondycja jego firmy.