Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Gdy otwieramy działalność gospodarczą musimy wypełnić szereg formalności oraz podjąć kilka ważnych decyzji. Taką niezwykle istotną decyzją jest wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym. W przypadku małych biznesów warto zastanowić się czy warto postawić na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jak podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania?

Aby móc podjąć dobrą decyzję trzeba zastanowić się nad specyfiką własnego biznesu oraz zapoznać z dostępnymi formami opodatkowania. Wiele osób w pierwszej kolejności myśli o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Ważną zaletą tej formy opodatkowania jest jej prostota i stosunkowo mała ilość formalności. Jeśli ktoś ma problem z podjęciem tej decyzji zawsze może poprosić o konsultację w biurze podatkowym.

Jakie wady i zalety ma ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Cechą charakterystyczną ryczałtu jest fakt, że tutaj płacimy podatek od przychodu a nie od dochodów. Jednocześnie nie ma możliwości zaliczania sobie w koszty różnych wydatków. W związku z tym przedsiębiorca nie musi prowadzić typowej ewidencji zakupowej, jedynie na żądanie organu podatkowego zobowiązany będzie udowodnić legalne pochodzenie towarów. Przy ryczałcie mamy bardzo prostą księgowość. Podatnik zobowiązany jest do prowadzenia prostej ewidencji sprzedaży i może ona mieć formę papierową. Na koniec każdego dnia wystarczy wpisać dzienny utarg na przykład na podstawie raportu z kasy fiskalnej. Samo wyliczanie podatku jest stosunkowo proste. Od sumarycznych obrotów miesięcznych odejmujemy składki społeczne, tak powstałą podstawę mnożymy przez odpowiednią stawkę, odejmujemy cześć składki zdrowotnej, która podlega odliczeniu i wychodzi ostateczny podatek do zapłaty. Ryczałt ma jednak i pewne wady, bo nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Tej formy opodatkowania nie dotyczy także kwota wolna od podatku.

Kiedy warto postawić na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt jest opłacalny przede wszystkim w usługach czyli tam, gdzie są bardzo małe koszty stałe. Korzysta z niego także drobny handel na przykład osoby prowadzące handel obwoźny. Spotykany jest on także u fryzjerów, krawców i innych drobnych przedsiębiorców. Od początku 2021 roku przepisy zmieniły się na korzyść i z ryczałtu może korzystać teraz więcej osób. Są to między innymi osoby prowadzące działalność reklamową oraz pisarze czy dziennikarze. Jednocześnie powstała nowa stawka 15 %, która obejmuje właśnie nowo dopuszczone grupy podatników. Podwyższeniu uległ także limit przychodów, który uprawnia do korzystania z tej formy i jest to aż 2 mln euro.

Dodaj komentarz