Kto może być przedstawicielem handlowym?

Kto może być przedstawicielem handlowym?

Przedstawiciel handlowy to zdecydowanie przyszłościowy zawód. Osoby o takich kwalifikacjach są dzisiaj niezbędne zarówno w firmach produkcyjnych jak i handlowych. Okazuje się jednak, że aby być skutecznym przedstawicielem handlowym trzeba mieć ku temu pewne predyspozycje.
Na czym polega zawód przedstawiciela handlowego?
Zarobki handlowców bywają wysokie i sięgają kilku tysięcy złotych. Przyciąga to więc do tego fachu wiele nowych osób. W tej branży najlepiej sprawdzą się osoby komunikatywne, aktywne, posiadające optymistyczne nastawienie. Sama praca składa się z dwóch zasadniczych segmentów: pozyskiwanie nowych klientów i podtrzymywanie dobrych relacji z już posiadanymi odbiorcami. Przedstawiciel handlowy to osoba, której rolą jest doradzać i rozwiązywać trudne sytuacje. Gdy zadzwoni klient i powie, że chce odejść do konkurencji bo tam ma taniej, przedstawiciel powinien natychmiast zareagować.
Jak wygląda codzienność przedstawiciela handlowego?
Większość przedstawicieli handlowych pracuje w terenie, co oznacza, że od poniedziałku do piątku są poza domem, spędzają dużo czasu w samochodzie i w hotelach. Każdy przedstawiciel ma swój region do opieki, który czasami obejmuje nawet pół Polski. Jest to wiec męcząca praca, bo trzeba za kierownicą spędzić wiele godzin. Przedstawiciel nie ma swojego stałego miejsca pracy w biurze firmy. Jego narzędzia to samochód, telefon i komputer. Aby więc być dobrym przedstawicielem trzeba być osobą zorganizowaną. Należy samodzielnie opracować sobie trasę, ustalić cele, szukać nowych klientów.
Jakie cechy powinien mieć dobry handlowiec?
Przedstawiciel handlowy musi być przede wszystkim komunikatywny. Jego praca polega na kontakcie z ludźmi. Jeździ on opiekować się stałymi klientami oraz przez cały czas musi pozyskiwać nowych klientów. Gdy pojawia się w takiej nowej firmie, bardzo często nikt z nim w ogóle nie chce rozmawiać. Z kolei ci, którzy zgodzą się na rozmowę są z góry sceptyczni i trudno ich do czegokolwiek przekonać. Przedstawiciel musi być odporny na odmowy, niegrzeczne traktowanie, zbywanie. Nie może być tak, że zraża się niepowodzeniami, nawet, jeśli poniesie dziesięć porażek musi dalej próbować. Umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy również jest bardzo istotna. Przedstawiciel musi być dobrym psychologiem, osobą empatyczną. Klienta trzeba umieć wyczuć, aby wiedzieć do mu zaproponować. Bardzo ważne jest by wypracował sobie wizerunek profesjonalisty, bo to wzbudza zaufanie. Podstawą do tego jest z kolei dogłębna wiedza na temat promowanego obszaru. Praca przedstawiciela handlowego jest wiec przewidziana dla osób otwartych, które lubią wyzwania i kontakt z ludźmi.

Dodaj komentarz