Weterynarz – ile zarabia w 2021 roku w Polsce i za granicą?

Weterynarz – ile zarabia w 2021 roku w Polsce i za granicą?

Wiele osób sądzi, że zarobki weterynarza są w naszym kraju stosunkowo niskie w porównaniu z pensją, jaką taki specjalista może uzyskać w krajach zachodu. Jak jest jednak naprawdę? Jak kształtują się zarobki weterynarza w 2021 roku w Polsce, a jak za granicą? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Na czym polega praca weterynarza i czy jest to opłacalny zawód?

Weterynarz musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii różnego rodzaju zwierząt, a także bardzo dużą odporność psychiczną. Nierzadko będzie musiał on podejmować interwencję przy zwierzętach w bardzo złym stanie – skrzywdzonych przez właścicieli, lub ofiarach wypadków drogowych. Jego misją, podobnie jak ludzkiego lekarza, jest jak najszybsze udzielenie pomocy. Weterynarze pracują nie tylko w prywatnych gabinetach, ale również różnego rodzaju ubojniach, zakładach produkcyjnych (gdzie m.in oceniają jakość mięsa i jego przydatność do spożycia) oraz firmach farmaceutycznych.

Czy studia na kierunku weterynaria są opłacalne? Trudno powiedzieć, ponieważ najczęściej motywacją do podjęcia nauki na tym kierunku jest miłość do zwierząt. Jeśli zaś chodzi o zarobki – wiele zależy od miejsca prowadzenia praktyki i liczby stałych klientów. Tym jednak zajmiemy się w kolejnych akapitach. Należy pamiętać, że zdobycie podstawowego wykształcenia weterynaryjnego zajmuje ponad 5 lat i nie jest to łatwy kierunek studiów – nieco mniej wymagającą alternatywą jest zdobycie tytułu technika weterynarii, jednak i uprawnienia są wówczas odpowiednio mniejsze.

Ile zarabia weterynarz w Polsce w 2021 roku?

Sprawdźmy teraz, jak kształtują się zarobki weterynarzy w naszym kraju.

Na początku przyjrzymy się zarobkom osób, które ukończyły niezbędne studia, a także uzyskały odpowiednią specjalizację. Jak się okazuje, mediana zarobków weterynarzy w 2021 roku wynosiła w naszym kraju 4.360 PLN. Czy jest to odpowiednie wynagrodzenie za tak odpowiedzialną pracę? Pozostawimy to pytanie do interpretacji czytelnika, choć warto dodać, że, oczywiście, weterynarz zarabia tym więcej, im więcej ma klientów. Co za tym idzie, osoba otwierająca gabinet w większej miejscowości ma – potencjalnie – większe szanse na sowity zarobek. To właśnie dlatego różnice w zarobkach weterynarzy są tak duże: 25% najmniej zarabiających weterynarzy otrzymuje co miesiąc mniej niż 3.670 PLN, zaś 25% najwięcej zarabiających uzyskuje miesięcznie więcej niż 5.360 PLN

A co z technikiem weterynarii? Jak się okazuje, jego zarobki są znacznie mniejsze, niż lekarza. Według danych z końca ubiegłego (2020) roku, zarobki technika weterynarii kształtowały się na poziomie od 2.430 do 3.500 złotych. Ponownie, wiele zależy od lokalizacji oraz wielkości gabinetu weterynaryjnego. Warto jednak dodać, że obowiązki technika weterynaryjnego nie są tak złożone i skomplikowane, jak lekarza weterynarii, a zawód wyuczony może zostać nawet przez osobę nieposiadającą matury – w technikum lub szkole policealnej. Niższe zarobki są więc w pewnym sensie zrozumiałą konsekwencją takiego stanu rzeczy.

Ile zarabia weterynarz za granicą.

Przyjęło się, że zarobki specjalistów za granicą są z reguły większe, niż w naszym kraju. Czy ta reguła znajduje potwierdzenie dla weterynarzy? Sprawdźmy.

Jak nietrudno się domyślić, wiele zależy od kraju, o którym rozmawiamy.

Zacznijmy od Stanów Zjednoczonych. Zarobki lekarza weterynarii wahają się tam od 100.000 do 110.000 dolarów rocznie, czyli około od 8.330 do 9.167 dolarów miesięcznie – w przeliczeniu na złotówki przeciętny weterynarz zarabia w tym kraju od 31.603 do 34.780 złotych miesięcznie.

Uśredniając roczne zarobki lekarzy z różnych krajów zachodniej europy, okazuje się, że corocznie zarabiają oni ok. 45.000 Euro, czyli ok. 202.000 złotych. Jak nietrudno wyliczyć, ich miesięczna pensja wynosi zazwyczaj ok. 3750 euro, czyli ok. 16.900 złotych.

Wreszcie, w Norwegii średni roczny zarobek lekarza weterynarii opiewa na 65.000 Euro, czyli co miesiąc dostaje on ok. 5.416 Euro. W przeliczeniu na złotówki zarabia on odpowiednio 293.057 Euro rocznie i 24.420 złotych miesięcznie

Choć zarobki te z pewnością robią wrażenie, pragniemy zwrócić uwagę na znacznie wyższe niż w naszym kraju koszta życia. Stany Zjednoczone, a w szczególności Norwegia należą bowiem do najdroższych krajów świata. Warto pamiętać o tym podejmując decyzję o ewentualnej emigracji.

Na podobne zarobki, jak w Polsce mogą liczyć weterynarze w innych krajach Europy Środkowo-wschodniej – Czechach, Słowacji, Rumunii czy też i na Węgrzech.

Dodaj komentarz