Kancelaria radcy prawnego – w jakich sprawach można się do niej zwrócić?

Kancelaria radcy prawnego – w jakich sprawach można się do niej zwrócić?

Kancelarie radców prawnych obecne są w praktycznie każdym większym polskim mieście, a i również we wielu mniejszych miejscowościach. Już po samej nazwie tych przybytków można mniemać, że mamy do czynienia z prawnikami. Wiele osób jednak nie wie dokładnie, czym radca prawny się zajmuje i czym właściwie różni się od adwokata, z którym to często jest mylony.

Warto to zmienić, aby później w razie potrzeby wiedzieć, gdzie się udać, żeby otrzymać niezbędne wsparcie prawne. Można więc zapytać: w jakich sprawach powinno się zwracać właśnie do kancelarii radcy prawnego? Jakie uprawnienia ma ten prawnik i co trzeba zrobić, aby zostać radcą prawnym? Wszystkie te kwestie postaramy się szczegółowo wyjaśnić w tym artykule!

Kim jest radca prawny i jakie ma uprawnienia?

Każdy radca prawny jest prawnikiem, ale już nie każdy prawnik jest radcą prawnym. Radca prawny to bowiem zawód, do wykonywania którego trzeba mieć szczególne kwalifikacje – nie wystarczy tutaj sam tytuł magistra prawa. Konieczne jest także zdanie egzaminu na aplikację radcowską, odbycie jej i zakończenie z pozytywnym wynikiem, a następnie bycie wpisanym na listę radców prawnych odpowiednią do lokalizacji (czyli na przykład na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie).

Jeśli chodzi o uprawnienia radcy prawnego, to są one obecnie tożsame z uprawnieniami adwokata, przy czym radca prawny może w trakcie pełnienia zawodu pozostawać w stosunku pracy (a więc być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę). Przede wszystkim chodzi tutaj o prawo do reprezentacji klienta przed sądami różnych instancji, we wszelkiego typu sprawach: cywilnych, administracyjnych, karnych i nie tylko.

W praktyce oznacza to, że, jeśli potrzebujemy kompleksowej pomocy prawnej, w tym prowadzenie sprawy w sądzie (lub obronę klienta), to z powodzeniem można udawać się do adwokata. Może on również oczywiście między innymi udzielać ustnych lub pisemnych porad prawnych, w tym m.in. opiniować umowy – niekoniecznie muszą być to kwestie związane ze sprawami w sądzie.

W jakich sprawach można zwracać się do radcy prawnego?

Radca prawny może udzielać porad z zakresu wszystkich gałęzi prawa, natomiast poszczególne kancelarie mają swoje specjalizacje, wynikające z posiadanego doświadczenia i kompetencji. Przykładowo kancelaria dostępna pod adresem https://kancelaria-ethica.pl/ specjalizuje się w sprawach z zakresu między innymi polisolokat, nieuczciwych praktyk bankowych czy kredytów pseudowalutowych.

Biorąc pod uwagę, jak wiele kancelarii radcy prawnego funkcjonuje w Polsce, każdy bez problemu powinien móc odszukać taką o odpowiedniej do swojej sprawy specjalizacji.

Dodaj komentarz