Koszt farmy fotowoltaicznej. Kiedy opłaca się budowa farmy fotowoltaicznej?

Koszt farmy fotowoltaicznej. Kiedy opłaca się budowa farmy fotowoltaicznej?

Ekolodzy od dłuższego czasu biją na alarm i apelują, by inwestować w odnawialne źródła energii, gdyż to one stanowią przyszłość w kontekście zapewnienia dostępu do energii elektrycznej na świecie. Choć debata na temat tego, który ze sposobów pozyskiwania tzw. zielonej energii jest najlepszy, wciąż trwa, to wiele osób przystępuje do działania, nie czekając na jej wynik. Jak łatwo zauważyć, w otaczającym nas krajobrazie coraz częściej pojawiają się panele fotowoltaiczne, które znajdują się na prywatnych domach oraz w ich pobliżu, ale również zajmują duże tereny, tworząc całe farmy fotowoltaiczne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym są farmy fotowoltaiczne?

Energia odnawialna w Polsce pozyskiwana jest z takich źródeł jak np. wiatr, woda, zasoby geotermalne, biopaliwa ciekłe i stałe, biogaz oraz z promieniowanie słoneczne. Dla nas szczególnie interesująca jest w tym momencie możliwość produkowania energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Niezbędne są do tego specjalne panele, które wykorzystywane są zarówno przez pojedyncze gospodarstwa domowe, jak i całe przedsiębiorstwa. Duże inwestycje, których dokonują najczęściej właściciele firm, określane są mianem farm fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne mogą mieć moc w przedziale od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów, jest to uzależnione przede wszystkim od ich wielkości. Nie mniej w naszym kraju w dalszym ciągu największą popularnością cieszą się mikroinstalacje, których moc nie przekracza 50 kW, dlatego inwestycja w farmy słoneczne może okazać się zyskowna.

Czy opłaca się budowa farmy fotowoltaicznej?

Na koszty związane z budową farmy fotowoltaicznej wpływ ma wiele czynników. Dlatego też, w przeciwieństwie do ceny instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa domowego, bardzo trudno oszacować wysokość niezbędnych nakładów finansowych. Na szczęście rozwiązaniem jest w tym wypadku współpraca z profesjonalnymi firmami, zajmującymi się farmami słonecznymi. Koszt farmy fotowoltaicznej oszacuje sigmapolska.pl, w związku z czym mając jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z jej przedstawicielami.

Ogólnie można przyjąć, że koszt dużej, komercyjnej gruntowej farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wynosi od 2,7 do 2,9 miliona złotych, jednak najczęściej inwestorzy pozyskują dodatkowe środki z dotacji unijnych oraz innych źródeł. Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy opłaca się budowa takiej farmy, należy przyjąć, że farma o mocy 1 MW produkuje około 1100 MWh energii elektrycznej rocznie. W zależności od ceny sprzedaży prądu elektrycznego oraz kosztów związanych z działaniem farmy możemy oszacować stopę zwrotu inwestycji. Przyjmuje się, że cała inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 10 lat.

Według specjalistów budowa farmy fotowoltaicznej jest coraz bardziej opłacalna ze względu na to, iż zmalały koszty inwestycji. Jest to zasługą tego, że panele fotowoltaiczne przestały być w Unii Europejskiej objęte karnym cłem antydumpingowym.

Dodaj komentarz