Naprawa dysku twardego – najczęstsze awarie

Naprawa dysku twardego – najczęstsze awarie

Awarie dysku twardego nigdy nie oznaczają nic dobrego. Jest to jedna z najważniejszych części komputera, a jej spowolniona praca czy brak dostępu do danych może znacząco utrudnić nam korzystanie z niego. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak pozbycie się usterki samodzielnie lub oddanie dysku do naprawy. Zanim jednak to zrobisz, zobacz, co jest najczęstszą przyczyną awarii i jak można jej zaradzić.

Rodzaje awarii dysków twardych

Uszkodzenia dysków twardych można podzielić na dwie podstawowe grupy: błędy logiczne oraz fizyczne uszkodzenia dysku. Błędy logiczne w większości przypadków można usunąć samodzielnie i nie powinny one stanowić większego problemu dla osób znających się nieco na technologii i naprawach takiego sprzętu. Bardzo często nawet Windows pomaga w naprawie takich sytuacji. Uszkodzenia logiczne to stan, w którym soft, elektronika i wszelkie fizyczne części dysku są sprawne i nie uszkadzają w żaden sposób danych zawartych na dysku. W grę wchodzą błędy struktury danych zapisanych w formie magnetycznej na dysku. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się usunąć taki błąd bez wychodzenia z domu i wizyty w serwisie.

Niestety o wiele gorszą sytuacją mogą okazać się fizyczne uszkodzenia dysku. Mowa wtedy zazwyczaj o dość poważnych sytuacjach, których czasem nie da się naprawić w łatwy sposób. Jeśli po uszkodzeniu istnieje jeszcze szansa na przeniesienie danych z dysku, to należy to zrobić jak najszybciej. Niestety, jeśli dysk nie daje oznak życia lub dane na nim zawarte są uszkodzone, nie mamy dużego pola manewru. Jeśli naprawa dysku twardego będzie kosztowała dużo i nie znajdywały się na nim bardzo ważne dane, to o wiele lepiej jest kupić nowy komponent. Kluczowe jest jednak określenie, jak bardzo zależy Ci na danych, które tam gromadziłeś. Jeśli jesteś zapobiegawczy, to najważniejsze z nich z pewnością mają swoją kopię zapasową w inny miejscu i sytuacja jest w pewien sposób opanowana.

Typu uszkodzeń dysków twardych

Najczęściej można spotkać się z tzw. bad sectorami. Najczęściej powstają przez fizyczne uszkodzenie talerzy lub stałe rozmagnetyzowanie ich fragmentów. W znacznej ilości przypadków są niemożliwe do naprawienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego dysku.

Kolejne w kolejności są uszkodzenia zewnętrznej elektroniki. Nie zdarzają się często, jednak dają duże szanse na to, że odzyskamy dane. Niestety, bardzo często pociąga za sobą lawinowo także awarię wewnętrznej elektroniki, co wyklucza możliwość jej naprawy przez niedoświadczoną osobę we własnym domu. Więcej na temat dysków twardych przeczytasz na stronie https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/.

Dodaj komentarz