Sposobów na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na rozwój firmy jest wiele. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest oczywiście zaciągnięcie kredytu, którym można sfinansować zarówno bieżące potrzeby firmy, jak i większe inwestycje. Rodzai kredytów dla firm jest wiele, a każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami. W tym artykule skupimy się na tym, czym jest kredyt obrotowy i na co można go przeznaczyć.
Dla kogo przeznaczony jest kredyt dla firm?
Otrzymanie kredytu obrotowego, tak samo, jak innych rodzai kredytów dla firm nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Takiego zobowiązania z pewnością nie otrzymają firmy, które mają problemy finansowe oraz słabą zdolność kredytową. Bank bardzo często odmawia udzielenia takiego kredytu małym przedsiębiorcom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem biznesu. Kredyt obrotowy to rozwiązanie dla dużych przedsiębiorców, które jest stosunkowo drogie.
Jak działa kredyt obrotowy?
Mimo że kredyt obrotowy jest dość trudny do otrzymania, to jego działanie wcale nie jest skomplikowane. Polega on na przyznaniu limitu na koncie rachunkowym firmy, która go otrzymała. Takie dodatkowe środki finansowe bardzo dobrze sprawdzą się np. podczas przejściowych problemów finansowych lub podejmowania kosztownej inwestycji, która może zwiększyć kapitał przedsiębiorstwa.
Spłata takiego kredytu odbywa się na takiej zasadzie. Za każdym razem, gdy na konto wpłyną pieniądze, są one w pierwszej kolejności przekazywane na pokrycie powstałego długu. Jeśli w danym miesiącu firma nie wykorzystała limitu, to środki, które wpływają na konto, zostają na nim.
Kredyt obrotowy https://habza.com.pl/kredyt-obrotowy/ jest zazwyczaj przyznawany na krótki czas z możliwością przedłużenia zobowiązania. Istnieją kredyty obrotowe trzy oraz czteroletnie, a środki mogą być wypłacane w comiesięcznych transzach na konto lub jednorazowo.
Wady i zalety kredytu obrotowego
Tak jak każde zobowiązanie, także kredyt obrotowy ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o pozytywne aspekty podjęcia takiej decyzji, to jest to duże wsparcie podczas podtrzymywania płynności finansowej firmy. Co więcej, to też szansa na sfinansowanie inwestycji, na które w normalnych warunkach firma nie miałaby pieniędzy.
Jeśli chodzi o wady takiego zobowiązania, to można do nich zaliczyć stosunkowo długi okres spłaty. Jeśli firma zdecyduje się na trzyletni kredyt, to przez ten czas będzie musiała regulować swoje zobowiązanie w banku. Po drugie rośnie ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstwa, które ma duży dług w banku.