Zasiłek rodzinny Kindergeld – poznaj szczegóły

Zasiłek rodzinny Kindergeld – poznaj szczegóły

Od kiedy Polska należy do Unii Europejskiej, Polacy z przyjemnością wyjeżdżają za granicę do pracy. Oczywiście nie chodzi tylko i wyłącznie o klasę robotniczą, ponieważ zatrudnienie znajdują również specjaliści z wielu dziedzin – od inżynierów i konstruktorów, po lekarzy, czy pracowników biurowych. Oczywiście nie można powiedzieć, że posiadają oni wtedy wszystkie prawa, jak rodacy obcego narodu, lecz przysługuje im wiele świadczeń, które mogą okazać się wyjątkowo pomocne dla domowego budżetu? Doskonałym tego przykładem jest chociażby zasiłek rodzinny Kindergeld.

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld?

Przede wszystkim osoby, które są legalnie zatrudnione w Niemczech powyżej 6 miesięcy. Następnie w grupie osób, które mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld, są osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Ostatnią grupą są pracownicy, którzy zostali oddelegowani do pracy w oddziałach firmy usytuowanych w Niemczech.

Czy o zasiłek rodzinny Kindergeld mogą ubiegać się osoby, które są po rozwodzie? Jest to częste pytanie rodziców, którzy wspólnie (lub nie) mieszkają z dziećmi na terenie Niemiec. Sprawa jest jednak dużo bardziej złożona ze względu na wiele zmiennych. Warto zatem udać się z nią bezpośrednio do specjalistycznych firm, które zajmują się wsparciem w ubieganiu się o zasiłek rodzinny Kindergeld lub rozliczaniem podatku za pracę za granicą. Zapoznają się oni z Twoją sprawą i udzielą wszystkich niezbędnych informacji dostosowanych do konkretnej sytuacji.

Ile wynosi świadczenie?

Koniecznie należy zaznaczyć, że miesięczna wysokość świadczenia uzależniona jest od liczby posiadanego potomstwa. Przedziały prezentują się w następujący sposób:

  • 1 dziecko – 192,00 euro

  • 2 dzieci – 384,00 euro

  • 3 dzieci – 582,00 euro

  • 4 dzieci – 805,00 euro

  • 5 dzieci – 1.028,00 euro

  • 6 dzieci – 1.251,00 euro

Czyli przykładowo przy jednym dziecku, zostanie odliczona kwota w wysokości 120 euro z tytułu 500+, a z Kindergeld otrzymasz dodatkowo 72 euro.

Czy można jednocześnie pobierać zasiłek rodzinny Kindergeld, będąc zameldowanym na stałe w Polsce i w tym samym czasie korzystać z programu 500+? Odpowiedź brzmi tak. Kwota w wysokości 500 złotych zostanie jednak odliczona od ustalonego Kindergeld po stawce obowiązującej w danym momencie.

Pamiętaj, że jeśli masz konkretne pytania, a Twoja sprawa należy raczej do nietypowych lub mimo czytania materiałów sieci wciąż nie wiesz jak zacząć, to najlepszym rozwiązaniem jest kontakt bezpośrednio ze specjalistami. Dzięki temu otrzymasz rzeczową i merytoryczną pomoc.

Dodaj komentarz