Krótkoterminowe kredyty i różnego rodzaju pożyczki mogą niejednokrotnie podreperować nasz budżet w trudnej sytuacji. Stosunkowo łatwo jest je dostać i można się o nie ubiegać nawet przez internet. Niestety ta duża łatwość w ich otrzymaniu sprawia, że wiele osób popada w tarapaty finansowe. W pewnym momencie miesięczne raty, które musimy zapłacić za swoje zobowiązania, mogą okazać się zbyt duże i trudne do spłaty. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Jednak czy konsolidacja z niskim dochodem i brakiem zdolności kredytowej jest możliwa?
Konsolidacja bez zdolności kredytowej
Połączenie kilku swoich zobowiązań i zastąpienie ich jedną ratą może pomóc nam podreperować comiesięczny domowy budżet. Jednak zanim zaczniesz ubiegać się o konsolidacje w tradycyjnym banku, to musisz wiedzieć, że niezbędna Ci będzie do tego zdolność kredytowa. Dodatkowo banki często niechętnie podchodzą do konsolidacji produktów pozabankowych i zazwyczaj nie jest to możliwe.
Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji, nie masz zdolności kredytowej i zastanawiasz się, czy konsolidacja z niskim dochodem jest możliwa, to pomocy możesz szukać w prywatnych firmach pożyczkowych. W przeciwieństwie do banku nie zwraca się tam aż takiej dużej uwagi na BIK i zdolność kredytowa klienta. Łatwiej jest tam dostać pieniądze. Wiele firm posiada również w swojej ofercie konsolidacje. Parabanki nie dyskwalifikują klientów, którzy posiadają zarówno kredyty w banku, jak i chwilówki w prywatnych firmach pożyczkowych. Należy jednak pamiętać, że całkowity koszt pożyczki w takim miejscu może być większy niż w zwykłym banku. Jeśli jednak popadasz powoli w spiralę zadłużenia, a konsolidacja jest jedynym rozwiązaniem, to lepiej jest zdecydować się na nią w parabanku niż wcale.
Kiedy lepiej jest zrezygnować z konsolidacji?
Konsolidacja nie zawsze może być dobrym rozwiązaniem. Zanim się na nią zdecydujesz, to lepiej dobrze się zastanów czy to jest jedyny sposób na wyjście z trudnej sytuacji. Jeśli masz tylko parę zobowiązań i do ich spłaty pozostało Ci niewiele czasu, to nie ma sensu poddawać ich konsolidacji.
Konsolidacja zazwyczaj jest droższa niż suma wszystkich Twoich zobowiązań. To nic dziwnego, ponieważ bank chce zarobić na tego typu produktach. Jeśli jednak całkowita kwota kredytu konsolidacyjnego będzie zauważalnie wyższa niż suma wszystkich zobowiązań, to poważnie się zastanów czy Ci się to opłaca. Być może Twoje miesięczne raty będą niższe, ale przez to, że będą maksymalnie wydłużone, to oprocentowanie sprawi, że w ostateczności zapłacisz dość sporo za konsolidacje.
Czasem wystarczy zaplanowanie swojego budżetu, zrezygnowanie ze zbędnych wydatków i większa odpowiedzialność podczas wydawania pieniędzy. Dzięki temu można zaoszczędzić przez miesiąc sporo pieniędzy i poradzimy sobie ze spłatą kredytów bez konieczności ubiegania się o konsolidacje w banku lub parabanku.