Jakie dane gromadzi Biuro Informacji Kredytowej?

Jakie dane gromadzi Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej otrzymuje swoje informacje od większości polskich banków i firm pożyczkowych. W Biurze, w przeciwieństwie do na przykład Krajowego Rejestru Dłużników, znajdują się nie tylko informacje negatywne, a więc o nieterminowej spłacie. Znajdziemy tam dane także na temat zobowiązań zaciągniętych w przeszłości i spłaconych na czas lub wciąż trwających i spłacanych terminowo.

Wydawać by się mogło, że najkorzystniejsze dla nas będzie posiadanie pustego BIK-u, ale nie jest to prawda. Oczywiście znacznie lepiej jest mieć historię kredytową pustą, niż pełną negatywnych wpisów, ale banki nie są dużo bardziej skłonne udzielać kredytów osobom, o których nie są w stanie nic się w ten sposób dowiedzieć. W końcu nie mogą na podstawie pustej historii kredytowej ustalić, czy warto nam zaufać, czy też nie. W związku z tym dobrym pomysłem jest branie tanich kredytów, które wiemy, że będziemy w stanie spłacić, aby nagromadzić kilka pozytywnych wpisów.

Czy da się wyczyścić BIK?

Kiedy zwracamy się do banku z wnioskiem o kredyt, weryfikuje on naszą zdolność kredytową. Definiuje się ją jako zdolność kredytobiorcy do spłacenia całości zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonym terminie, łącznie z odsetkami, prowizjami i innymi opłatami. Składają się na nią nie tylko takie oczywiste elementy jak nasze zarobki i wydatki, ale także historia kredytowa. Zazwyczaj w celu sprawdzenia zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy banki kierują się do Biura Informacji Kredytowej (w skrócie BIK). Negatywne wpisy w rejestrze Biura mogą negatywnie wpłynąć na to, jaką decyzję ostatecznie otrzymamy od banku. Wobec tego spotkać się można z wieloma firmami, które oferują usługę „wyczyszczenia” tychże wpisów. Tylko czy w ogóle jest to możliwe?

Czyszczenie historii kredytowej

Jeśli spłaciliśmy kredyt w terminie, możemy wnioskować o usunięcie takiego wpisu z Biura Informacji Kredytowej. Nie jest to jednak dla nas opłacalne – pozytywne informacje znacznie lepiej jest pozostawić w bazie. Czyścić chcemy zazwyczaj te niekorzystne dla nas wpisy. Niestety, wbrew zapewnieniom rzekomo zajmujących się tym firm jest to niemożliwe. Jeśli zobowiązanie nie było spłacane w terminie, przez pięć lat po jego spłacie bezwzględnie będzie znajdowało się w bazie Biura, czy nam się to podoba, czy nie. Dopiero po tym czasie możemy wnioskować o usunięcie takiego negatywnego wpisu, ale nie jest powiedziane, że Biuro przychyli się do naszej prośby.

Jak widać, czyszczenie historii kredytowej można włożyć między bajki. Dlatego też tak ważne jest dbanie, aby nasz BIK był wypełniony jak największą ilością pozytywnych wpisów. Wtedy nawet jeden czy dwa negatywne nie będą taką przeszkodą.

Dodaj komentarz