Co po finansach i rachunkowości – ścieżki kariery dla absolwentów

Co po finansach i rachunkowości – ścieżki kariery dla absolwentów

Kierunków studiów jest obecnie bardzo dużo i ciężko może być potencjalnym studentom zdecydować się na któryś z nich. Obecnie ogromną popularnością cieszą się te związane z finansami. Jest tak dlatego, że to prężnie rozwijająca się dziedzina z ogromną ilością ścieżek kariery, z których wiele gwarantuje atrakcyjne zarobki. Tylko na przykład co po finansach i rachunkowości może robić świeżo upieczony absolwent? Na jaką pensję może liczyć i gdzie powinien szukać pracy?

Kariera w rachunkowości

Bycie ekspertem z dziedziny rachunkowości w Polsce naprawdę popłaca. Pracować można zarówno na etacie w danej firmie jako jej indywidualny księgowy, ale także w biurze rachunkowym, gdzie obsługuje się wielu klientów. Celem może być ostateczne otworzenie własnego biura, natomiast na początku będziemy się musieli zadowolić się pracą na rzecz kogoś innego. Pozytywem jest fakt, że nawet początkujący księgowi mogą liczyć na całkiem pokaźną pensję. Problemem jest na ogół jedynie brak praktycznego doświadczenia, ponieważ sama teoria wyniesiona ze studiów nie wystarczy. Firmy niechętnie zatrudniają osoby bez żadnego doświadczenia, wobec czego warto już w czasie studiów zainteresować się na przykład wakacyjnym stażem z dziedziny rachunkowości. Dużo na tym nie zarobimy, ale znacznie łatwiej nam będzie znaleźć pracę już po ukończeniu studiów.

Tradycyjny wybór – bankowość

Praca w banku wiąże się z pewnego rodzaju prestiżem społecznym, a do tego daje duże możliwości rozwoju. Nic więc dziwnego, że tyle osób do niej lgnie. Jest to jednak zawód znacznie bardziej wymagający, niż wielu by się spodziewało. Przed nawet początkującymi bankowcami stawiane są wysokie cele sprzedażowe, którym może być trudno sprostać. Trzeba przygotować się na to, że praca będzie stresująca i bardzo wymagająca. Niestety zwłaszcza z początku nie można liczyć na wysoką wypłatę. Szeregowi bankowcy zarabiają zaledwie kilkaset złotych brutto ponad ustawową najniższą dopuszczalną pensję za pracę na pełen etat. Wraz ze zdobywaniem kwalifikacji i doświadczenia w teorii powinniśmy być w stanie awansować i zacząć zarabiać lepiej, jednak nie każdemu się to udaje.

Inne ścieżki kariery

Nie trzeba się jednak ograniczać do bankowości czy księgowości. Takie studia dają możliwość pracy między innymi także jako audytor wewnętrzny lub zewnętrzny. Jest to osoba, która przeprowadza w danej firmie kompleksową kontrolę i przedstawia z tego raport. Dodatkowo możemy zainteresować się karierą w ubezpieczeniach lub doradztwie finansowym.

Wielu potencjalnych lub obecnych studentów może zastanawiać się nad tym, co po finansach i rachunkowości może ich czekać. Z pewnością jest to ciekawy i perspektywiczny kierunek, który oferuje szereg możliwości. Należy po prostu wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada.

Dodaj komentarz