Koszt pożyczki to jeden z najważniejszych aspektów, na które zwraca się uwagę przy wyborze oferty. Zwłaszcza, jeśli chodzi o pożyczki dla firm – często opiewają one na bardzo wysokie kwoty, więc tym bardziej istotne jest, aby wyselekcjonować najlepszą możliwą propozycję.
Jednak od czego zależy indywidualny koszt pozabankowej pożyczki pod zastaw dla firmy i co trzeba zrobić, żeby obniżyć go do minimum? Na co należy zwracać uwagę, aby nie popełnić kosztownego błędu i do kogo się zwrócić? Wszystkie te kwestie szczegółowo omówimy poniżej.
Koszt pożyczki pod zastaw dla firmy – co na niego wpływa?
Jak łatwo się domyślić, na indywidualny koszt pozabankowej pożyczki pod zastaw dla firmy składa się kilka czynników (podobnie zresztą, jak w przypadku innego typu pożyczek). Najważniejszym z nich jest oprocentowanie, które, wraz z okresem spłaty, zadecyduje o wysokości odsetek od zobowiązania. Oprócz tego istotną rolę może odegrać również prowizja z udzielenie pożyczki, wyrażana w procentowej części jej wartości.
Wysokość prowizji i oprocentowania nie jest taka sama w przypadku każdej pożyczki – wiele tutaj zależy od aktualnej oferty instytucji finansowych, a także sytuacji danej firmy, jej celów oraz wymagań i przebiegu negocjacji. Mało prawdopodobne jest, aby zdarzyły się dwa całkowicie identyczne przypadki. Warunki spłaty są w związku z tym zawsze ustalane indywidualnie.
Żeby zapewnić, że koszty będą jak najniższe, warto zwrócić się po pomoc do ekspertów, aby porównali dostępne w danej chwili propozycje i pomogli w wyselekcjonowaniu tej najlepszej. Działając samodzielnie łatwo coś przegapić lub źle zinterpretować, trudniej jest ponadto prowadzić negocjacje, nie mając w tym odpowiedniego doświadczenia.
Czy pożyczka pod zastaw się opłaca?
Starannie dobrana pożyczka pod zastaw to skuteczny sposób na uzyskanie dla firmy nawet bardzo dużej kwoty w krótkim czasie. Co więcej, jest ona odpowiednim rozwiązaniem nawet dla tych przedsiębiorców, którzy mogliby mieć problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej w bankach, czy to z uwagi na nie do końca pozytywną historię kredytową, czy niską zdolność kredytową.
Największy wpływ na ostateczną decyzję pożyczkodawcy w przypadku pożyczki pod zastaw będzie miał przedmiot zastawu. Wystarczy, aby firma (lub nawet nie firma – pod zastaw może trafić także mienie podmiotu trzeciego, o ile wyrazi on na to zgodę) posiadała odpowiednią nieruchomość, ruchomość, wierzytelności lub papiery wartościowe, a nie powinny pojawić się problemy z otrzymaniem potrzebnej gotówki.