Rodzaje i właściwości rękawic ochronnych

Rodzaje i właściwości rękawic ochronnych

Rękawice ochronne są stosowane nie tylko w zakładach pracy i na budowie, ale także w gospodarstwach domowych. Istnieje wiele ich rodzajów, które są przeznaczone do różnych prac i czynności. Ich głównym zadaniem jest jednak to, aby chronić nasze dłonie i zabezpieczyć je przez oparzeniami, obrażeniami i substancjami chemicznymi. W zależności od wykonywanych prac należy wybrać rodzaj rękawic ochronnych, który najlepiej sprawdzi się w określonych okolicznościach.

Rodzaje rękawic ochronnych

Rękawice lateksowe

Są to jednorazowe rękawice, które są dostępne głównie w aptekach i nie zapewniają wysokiego poziomu ochrony. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona dłoni przez zabrudzeniami i bakteriami. Najczęściej są stosowane w gabinetach lekarskich, gabinetach kosmetycznych i w sklepach spożywczych. Przydają się też podczas wykonywania drobnych prac porządkowych, gdzie ryzyko skaleczenia się jest bardzo małe. Nie gwarantują one ochrony przed substancjami żrącymi oraz poparzeniami. Można wyróżnić rękawice wykonane z lateksu i nitrylu.

Rękawice dzianinowe

Rękawice dzianinowe wykonane są najczęściej z poliestru lub bawełny. Od strony chwytnej niekiedy są powleczone warstwą nitrylu lub gumy co zapewnia pewny chwyt. Rękawice dzianinowe mogą być zaliczane jako rękawice budowlane. Sprawdzą się one jednak przy lżejszych pracach jedynie do ochrony dłoni przed obtarciami i wybrudzeniem. Są odporne na rozdarcia i ścieranie więc trudno jest je uszkodzić podczas prostych prac na budowie. Można je także stosować w ogrodzie lub przy rozładunku i załadunku różnych towarów. Chronią też przed temperaturami, które nie przekraczają 50 stopni Celsjusza.

Rękawice skórzane

Rękawice wykonane ze skóry są wykorzystywane w budownictwie, mechanice, transporcie i motoryzacji. Do ich właściwości można zaliczyć wysoką odporność na przetarcia i rozdarcia. Ich zaletą jest to, że są oddychające, dzięki czemu dłonie się w nich nie pocą. Tego typu rękawice najczęściej wykonuje się ze skóry bydlęcej lub koziej. Często posiadają wydłużony mankiet, który chroni górną część ręki przed urazami. Rękawice skórzane podobnie jak dzianinowe można wykorzystywać kilkukrotnie, wystarczy o nie odpowiednio dbać.

Rękawice spawalnicze

Jak sama nazwa wskazuje rękawice tego typu, chronią ręce spawacza przed działaniem płomienia, ciepłem i rozpryskami stopionego metalu. Powinny one stanowić obowiązkowy element stroju spawacza podczas pracy, ponieważ dzięki nim można uniknąć wielu groźnych w skutkach wypadków.

Dodaj komentarz