Czy przedsiębiorcy może przydarzyć się wypalenie zawodowe?

Czy przedsiębiorcy może przydarzyć się wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe u przedsiębiorców pojawia się niezwykle często i przebiega nieco inaczej, niż ma to miejsce w wypadku pracy etatowej. O wypaleniu zawodowym możemy mówić wtedy, gdy praca nie daje satysfakcji a jej codzienne wykonywanie staje się udręką psychiczną.

Przedsiębiorca i wypalenie zawodowe

Wiele osób postrzega prowadzenie firmy jako idealną drogę realizacji zawodowej. Nie chcą więc oni nawet wierzyć w to, że przedsiębiorca może poczuć się wypalony. Prowadzenie firmy kojarzone jest z dużą niezależnością w działaniach, wydaje się więc, że taka praca powinna być przyjemna. Każdy, kto chociaż raz prowadził własny biznes doskonale jednak wie, że nie jest to łatwa droga. Na przedsiębiorcę czyhają liczne stresujące sytuacje. Musi on borykać się z takimi zdarzeniami jak: niezapłacone faktury od nabywców, opóźnione i niekompletne dostawy, pretensje, reklamacje, zwroty klientów. Wiele stresów dostarczają także instytucje publiczne i urzędy. Stale pojawiają się zmiany podatkowe i nowe obowiązki. Przykładowo prowadząc sprzedaż internetową trzeba zadbać o metki, kody EAN, zgłaszać odpady opakowaniowe i stale pilnować czy pojawia się nowy obowiązek, który obejmie przedsiębiorcę. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze fakt, że przedsiębiorca pracuje po kilkanaście godzin dziennie, w tym również w weekendy i rzadko bierze urlop to wiemy już dokładnie dlaczego pojawia się wypalenie.

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym w biznesie?

Najlepszym sposobem jest zapobiegać temu aby takie wypalenie w ogóle się pojawiło. Trzeba więc wyraźnie oddzielać życie zawodowe od prywatnego. To, że ktoś prowadzi firmę, nie musi oznaczać, że będzie on pod telefonem także w niedzielę. Do pracy w biznesie potrzeba podchodzić z dystansem. Większości osób po kilu latach udaje się taki dystans wypracować. Na początku panicznie boją się wszelkich kontroli, w stresie otwierają pisma z urzędu jednak z czasem zaczynają podchodzić do tego spokojniej. Prowadząc firmę tak jak i w innej pracy trzeba dbać o przerwy, korzystać z urlopów oraz gdy zajdzie potrzeba ze zwolnień lekarskich. Warto też znaleźć swój własny sposób na odreagowanie, na przykład sport, bo każdy potrzebuje odskoczni. Można też wypisać sobie listę zalet jakie niesie ze sobą praca na swoim i zaglądać do niej w gorszych momentach. Przez cały czas warto pamiętać, że nawet jak prowadzimy własną firmę to nie żyjemy po to żeby pracować tylko to praca ma być narzędziem, które pozwoli nam dzięki zarobionym pieniądzom korzystać z życia.

Dodaj komentarz