Wybór biura rachunkowego dla firmy

Wybór biura rachunkowego dla firmy

Decydując się na założenie własnej firmy, musimy zdecydować, jak będzie wyglądała nasza sytuacja, jeśli chodzi o księgowość. Oczywiście, można to robić samodzielnie, jednak znacznie lepszą opcją jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym, który otoczy nas profesjonalną opieką prawną i księgową. Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo wiele podmiotów, które zajmują się współpracą zarówno z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi, jak i z dużymi spółkami zatrudniającymi setki czy tysiące osób.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Przy szukaniu biura rachunkowego, bardzo często szukamy najtańszego rozwiązania za obsługę księgową. Nie zawsze jednak jest to dobry wybór, ponieważ tanie biuro lub też tani abonament, wiąże się najczęściej z ograniczonymi usługami wobec firmy. Problem pojawia się wtedy kiedy firma potrzebuje bardziej profesjonalnego wsparcia, na które nie może liczyć. Pamiętajmy, że biuro księgowe pomoże nam w przypadku kontaktów z urzędem skarbowym czy też z ZUS’em, co dla niektórych stanowi bardzo stresujące aktywności.

Warto jest zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia OC danego biura rachunkowego. Jeśli dojdzie do jakiegoś błędu księgowego ze strony biura, to podmiot gospodarczy może liczyć praktycznie na pełną rekompensatę strat, które będą ściśle związane z tym błędem. W sytuacji kiedy biura posiada wysokie kwoty ubezpieczenia, firma może czuć się bezpiecznie i pewnie przy powierzaniu mu swojej dokumentacji księgowej.

Kompetencje księgowych

Przy wyborze biura rachunkowego przez firmę, niezwykle istotne jest to, by zwrócić uwagę na kompetencje, wykształcenie i wiedzę pracowników. Ważne, by podmiot gospodarczy był objęty profesjonalną opieką, tak by podążać za aktualnymi zmianami księgowymi i nie musieć ich kontrolować we własnym zakresie. Dla wielu przedsiębiorstw ważne jest również to, by biuro rachunkowe posiadało różne kanały kontaktu czy też przesyłania dokumentów firmowych. Obecnie, bardzo wiele biur decyduje się na udostępnienie dedykowanych narzędzi internetowych, dzięki którym cała opieka księgowa odbywa się z pozycji telefonu komórkowego czy komputera, bez konieczności fizycznego kontaktu z księgowymi, tak jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu.

Zakładając firmę, warto więc od razu sprawdzić obecne na rynku biura rachunkowe i nawiązać współpracę z tym, które oferuje najbardziej kompleksową pomoc i szybki, bezpośredni kontakt w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości czy pojawiających się pytań na drodze funkcjonowania firmy.

Dodaj komentarz