Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać?

Reklama produktu to nie tylko etykieta

Wydaje się największym problemem dzisiejszych czasów jest brak pieniędzy. Okazuje się jednak, że problem mają również ci, którym udało się zgromadzić nieco gotówki i chcieliby ją gdzieś zainwestować. Niemal każdemu marzy się wizja życia rentiera, gdy pieniądze odpowiednio zainwestowane przynoszą takie zyski, które wystarczają na luksusowe życie bez konieczności podejmowania zatrudnienia.

W zależności od ilości posiadanych pieniędzy można zainwestować w zakup ziemi lub nieruchomości. Inni z kolei próbują swoich sił na giełdzie lub wykupując jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Wybór jest na tyle duży i skomplikowany, że może przyprawić o ból głowy. Niewątpliwie najgorszym możliwym rozwiązaniem jest trzymanie gotówki pod poduszką czy też na koncie osobistym z oprocentowaniem poniżej inflacji, ponieważ wtedy pieniądze zwyczajnie tracą na wartości.

Różnice w okresach kapitalizacji odsetek z lokat

Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem będzie lokata bankowa choć i tu sprawa nie jest tak prosta jak się początkowo wydaje. W teorii wszystko jest oczywiste, konsument bierze oszczędności idzie do banku i mówi pracownikowi iż chce ulokować swoje pieniądze. W tym momencie zaczynają się przysłowiowe schody. Pracownik banku pyta najpierw o okres na jaki konsument chce ulokować gotówkę, po czym zaczyna zadawać bardziej szczegółowe pytania. Pytania te mogą dotyczyć m.in. sposobu kapitalizacji odsetek. Chodzi o to czy mają one być przeliczane dziennie, miesięcznie czy może dopiero po tym jak lokata się skończy. Do niedawna miało to spore znaczenie, ponieważ wybór lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek umożliwiał ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Była to wykorzystanie pewnego rodzaju luki w prawie, którą ustawodawca usunął.

Rodzaje lokat

W dalszej części rozmowy bankowiec może zaproponować wybór pomiędzy tradycyjną lokatą terminową, a lokatą progresywną. Jeśli klient dysponuje jednorazowo większą ilością gotówki to powinien wybrać pierwszą opcję, jeśli natomiast pieniądze otrzymuje w transzach to zdecydowanie lepszym wyborem będzie drugi rodzaj. Lokata progresywna tym różni się od terminowej iż umożliwia wpłacanie kolejnych kwot pieniężnych, co z kolei przekłada się na wzrost oprocentowania.

Charakterystyka lokaty dynamicznej

Niestety to nie ostatnia lokata jaka jest dostępna w ofercie banków. Istnieje jeszcze możliwość wyboru lokaty dynamicznej. Powinien ją wybrać ten klient, który nie może sobie pozwolić na zamrażanie kapitału na dłuższy okres czasu i chciałby ulokować pieniądze, ale z możliwością wypłacania gotówki w razie potrzeby.

E-lokata jako nowoczesna forma oszczędzania

Osoby, które przebrną przez szereg pytań pracownika banku, lecz nadal będą niezdecydowane powinny zajrzeć na strony internetowe. Być może najlepsze lokaty są dostępne właśnie poprzez Internet. Można je zawrzeć bez wychodzenia z domu, spokojnie bez pośpiesznego podejmowania decyzji. Konsument, który zdecyduje się na taki produkt ma czas i szybką możliwość na porównanie lokat, dokładne wczytanie się w warunki umowy i poznania mocnych i słabych stron produktu. Popularność e-lokaty ciągle rośnie, staje się one znakomitą alternatywą dla produktów oferowanych w stacjonarnych placówkach bankowych.

Dodaj komentarz