Coraz więcej polskich przedsiębiorstw korzysta z faktoringu. Popularna usługa oferowana przez banki i inne instytucje finansowe to wiele różnych możliwości, które warto dobrać do potrzeb danego biznesu. Nie bez znaczenia jest też koszt faktoringu dla firmy, na który składa się wiele czynników. Czy faktoring to coś, z czego warto skorzystać?
Faktoring – co to jest? Ile kosztuje?
Częstym problemem przedsiębiorstw jest brak płatności od kontrahentów za sprzedane im towary czy usługi. Prędzej czy później pieniądze oczywiście otrzymujemy, jednak trudnością może być właśnie zbytnio przedłużająca się płatność. W takiej sytuacji warto skorzystać z faktoringu. W ofertach banków i różnorodnych instytucji finansowych możemy trafić na taką usługę, która jest skierowana właśnie do przedsiębiorców. Dzięki niej możemy zachować płynność finansową i szybko korzystać z pieniędzy pozyskanych w ramach działalności firmy. Taka usługa wiąże się jednak z określoną opłatą.
Czym dokładnie jest faktoring i z jakimi kosztami musimy się liczyć, decydując się na skorzystanie z tej usługi? Czy warto się nad nią zastanowić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy faktoring to dobre rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa polegająca na wykupie wierzytelności należnych od kontrahentów przedsiębiorstwa korzystającego z takiej usługi. Firmę wykupującą faktury nazywa się faktorem, a przedsiębiorstwo, które przekazuje je faktorowi – faktorantem. Faktorant przesyła faktorowi wspomniane faktury, a ten z kolei dokonuje na ich podstawie przelewów na konto faktoranta. Kontrahent, który dokonał transakcji z danym przedsiębiorstwem, reguluje więc płatność za fakturę z firmą faktoringową. Dzięki temu faktorant może szybko korzystać z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży, a kontrahent ma czas na to, by spokojnie dokonać przelewu.
Koszt faktoringu dla firmy
Usługa faktoringu jest oczywiście płatna. Nie ma tutaj jednak jednej stałej opłaty. Dokładny koszt jest uzależniony od kilku czynników zależnych od konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa. Duże znaczenie będzie miała tutaj wysokość ustalonego limitu finansowania. W przypadku wyższych kwot możemy liczyć na niższą prowizję ujętą w procentach. Oprócz tego liczyć się będzie ilość kontrahentów objętych faktoringiem oraz ilość przesyłanych faktorowi faktur. Firma faktoringowa będzie chciała sprawdzić wiarygodność naszą oraz kontrahentów. Jeśli na tej podstawie oceni, że transakcja może być ryzykowna, to możemy spodziewać się z związku z tym większych opłat. Jeśli jednak firma ufa swoim kontrahentom, to faktoring będzie idealnym wyjściem.