Własna firma – co Cię może zaskoczyć?

Własna firma – co Cię może zaskoczyć?

Marzysz o samozatrudnieniu? Chcesz realizować swój plan na biznes? Świetnie – tylko czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak duże jest to wyzwanie? Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem zadań, wyzwań i emocji, które jako przedsiębiorca będziesz musiał wziąć na siebie. Jesteś na to gotów?

Papierologia, urzędy i prawo

W Polsce prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ogromem pracy związanej z potoczną “papierologią”. Urzędy, przepisy – wszystko to dla osoby, która dopiero zaczyna, może być przytłaczające. Dlatego już na samym początku warto zadbać o dobrego doradcę. Każdy początkujący przedsiębiorca powinien mieć zaufanego księgowego, który pomoże mu w rozwiązywaniu zawiłych procedur i usprawnianiu prowadzenia swego biznesu. Warto też pomyśleć o osobie lub osobach, które wesprą Cię na początku działalności dobrą radą.

Nie zawsze warto słuchać rad, ale warto uczyć się na błędach innych, dlatego też doświadczeni przedsiębiorcy mogą być dla Ciebie prawdziwym oparciem. Wspólna wymiana doświadczeń nieraz pokazała, że może ustrzec innych przed popełnieniem podobnych błędów. Czasem popełniane są one po prostu z niewiedzy. Jako osoba, która prowadzi firmę, pamiętaj, że pomimo posiadania księgowej, musisz orientować się w przepisach czy prawie, aby uniknąć nieodwracalnych błędów lub niepotrzebnych problemów.

Strategia prowadzenia biznesu

O pomyśle na biznes mówi się wiele, jednak zdecydowanie za mało o strategii jego prowadzenia. Możesz mieć świetny pomysł, jeśli jednak nie poprowadzisz go odpowiednio, może nic z niego nie wyjść. Rozpisanie sobie kolejnych kroków, zadań to podstawa w biznesie – szczególnie na początku, kiedy tak wiele zależy od samego startu. Jeśli masz już pomysł, musisz przemyśleć i znaleźć sposób na każdy możliwy scenariusz. Sprzedajesz coś online? Pomyśl o marketingu i reklamie, przemyśl kwestie magazynowania czy tworzenia dokumentu sprzedaży. Sprzedajesz coś stacjonarnie? Może warto wejść ze swoimi zasobami do świata online.

Strategia to nic innego jak zaprogramowanie Twojego biznesu w taki sposób, by zwiększyć jego szanse na powodzenie. Możesz działać chaotycznie, tylko że wówczas istnieje wielka szansa, że przeoczysz bardzo ważne i kluczowe kwestie, a na dodatek możesz przysporzyć sobie sporego problemu.

W biznesie wiele może Cię zaskoczyć – od prawa, przez nagłe sytuacje, aż po ludzi. Ważne jest to, że jeśli jesteś zdeterminowany i pokorny to masz większą szansę na sukces. Myślenie kilka kroków do przodu, jasna wizja i konsekwencja mogą Ci zdecydowanie pomóc.

Dodaj komentarz