Rady dla początkujących przedsiębiorców

Rady dla początkujących przedsiębiorców

Wiele osób marzy o prowadzeniu własnego biznesu i w końcu przychodzi ten dzień, kiedy otwierają swoją pierwszą firmę. Zwykle bardzo szybko okazuje się, że początkowy okres obfituje w różnego typu błędy. Wynika to z faktu, że nasze wyobrażenie na temat prowadzenia firmy może bardzo rozmijać się z tym, jak to wygląda w praktyce. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla osób, które debiutują w roli przedsiębiorcy.

Zadbaj o środki finansowe na start

Wiele młodych osób otwiera swoje firmy spontanicznie w momencie, gdy nie mają wystarczających środków finansowych na start firmy oraz na co najmniej pół roku jej działania. Mnóstwo osób ulega iluzji, że można rozkręcić firmę przy minimalnym nakładzie. Inni z kolei są przekonani, że bardzo szybko zaczną zarabiać duże pieniądze, z których pokryją przyszłe zobowiązania. Tymczasem rzeczywistość jest dużo mniej kolorowa, bo pierwsze miesiące obfitują w błędy i porażki. Bardzo często wiąże się to też ze stratami finansowymi, których przedsiębiorca się nie spodziewa. Wreszcie warto pamiętać, że nie jest łatwo pozyskać pierwszych stałych klientów i proces ten musi potrwać.

Przygotuj się na ciężką pracę i dużo stresu

Jeśli ktoś myśli, że uda mu się rozkręcić poważną firmę poświęcając na to 2-3 godzinny dziennie to bardzo się myli. Prowadzenie biznesu to coś, czemu trzeba się poświęcić. W początkowym okresie czas pracy bardzo często wynosi po kilkanaście godzin dziennie a o wolnych weekendach nie ma mowy. Początki firmy to najczęściej działanie w pojedynkę, dlatego wszystko trzeba robić osobiście. Z czasem oczywiście zmienia się to na korzyść i coraz więcej zadań można delegować. Równocześnie trzeba być świadomym tego, że w pierwszych miesiącach działania firmy trzeba się w to poważnie zaangażować.

Nie przejmuj się krytyką innych-rób swoje

Osoba debiutująca w biznesie prawdopodobnie będzie zaskoczona tym, że z każdej strony słyszy nieproszone rady na temat prowadzenia firmy. Znajomi będą podpowiadać pomysły, czym należy handlować i jak zdobywać klientów. Nie zabraknie też krytyków, którzy będą ci wmawiać, że nie nadajesz się do biznesu, masz za wysokie ceny, twoje pomysły nie wypalą, boisz się ryzyka i w ogóle źle się za wszystko zabierasz. Takie opinie należy przyjmować z ogromnym dystansem i dalej robić swoje. Warto szukać swojej własnej drogi, eksperymentować zamiast bezmyślnie kopiować innych.

Nie załamuj się

W gorszych momentach, gdy dopadnie cię zwątpienie zawsze przypominaj sobie po co otworzyłeś firmę i co ona ci daje. Ciesz się z tego, że masz dużą niezależność, swobodę i nie czujesz oddechu szefa na plecach. Pamiętaj o tym, że własny biznes daje duże możliwości i dzięki konsekwencji i pracowitości z pewnością odniesiesz sukces.

Dodaj komentarz