Zarządzanie budżetem domowym- oszczędności, kredyty, ubezpieczenia, pożyczki

Zarządzanie budżetem domowym- oszczędności, kredyty, ubezpieczenia, pożyczki

Dla właściwie każdego człowieka moment, w którym otrzymuje swoją pierwszą wypłatę, za wykonaną pracę jest szczególny. Wiadomo, że z jednej strony daje maksymalnie dużo motywacji do działania, ale i otwiera nowe możliwości. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że bardzo często te osoby, nie mają pojęcia o tym, w jaki właściwie sposób i ile kosztuje życie. W przypadku mieszkania z rodzicami większość kosztów związanych z prowadzeniem domu przejmują oni, dlatego nawet jeśli troszkę pieniędzy się im odda z własnej pensji, to tak jest to niewielka suma w porównaniu do kosztów utrzymania. Oczywiście dla młodej osoby, która dostała pierwszą wypłatę, jest to spora suma pieniędzy, pod warunkiem, że nie musi się sama utrzymać. Niewątpliwie młodość rządzi się swoimi prawami, dlatego warto docenić ten moment, w którym poszło się do pierwszej pracy, gdyż stawianie na własny rozwój, a jednocześnie na nowe możliwości będzie mogło przynieść wiele korzyści.

Pierwsza praca a własne utrzymanie

W życiu każdego człowieka nadchodzi moment, w którym wybiera się do pierwszej pracy. Czasami zdarza się, że są to praktyki, lub staż w ramach nauki w jakiejś szkole, jednak możliwe jest, że otrzymuje pracę na etat. Wiadomo, że jest to szczególnie duże przeżycie, ponieważ pojawiają się całkowicie nowe obowiązki, ale jednocześnie istnieje również możliwość, by zarobić pieniądze. Nie zawsze jest to w pełni satysfakcjonująca kwota, jednak warto zdobywać doświadczenie. Już sam fakt, że można pracować w różnych branżach, na różnych stanowiskach powoduje, że zdobywa się doświadczenie, a bardzo często także można określić, w jakich zawodach się dana osoba widzi, a w których mimo wszystko jednak nie. Niewątpliwie dla wielu będzie to sporym zaskoczeniem, jednak warto pamiętać o tym, że właściwie ta pierwsza praca jest niezbędna. Wiadomo, że zanim ktoś pójdzie do pracy, to jednak będzie mógł zastanawiać się nad tym, w jaki sposób funkcjonuje dana firma, jakich obowiązków należy się spodziewać, w tym także, na co przeznaczy pierwszą wypłatą. Jednak moment, w którym to wszystko się dzieje, sprawia, że można na nowo przekonać się o swoich planach na przyszłość, ale także zweryfikować, czy rzeczywiście ta wypłata wystarczy na tak długi okres, jak początkowo ktoś to sobie zaplanował. Każdy kiedyś idzie do pracy i jest to w pełni naturalne. Jednak sama świadomość co do wysokości wypłaty, ilości obowiązków, czy też wszelkiego rodzaju odpowiedzialności będzie mogła być sporym zaskoczeniem. Konieczna należy rozsądnie do tego podejść i w momencie otrzymania pierwszego wynagrodzenia zastanowić się nad tym, na co chce się je przeznaczyć, w tym również, czy ma się jakieś zobowiązania, gdyż od nich także bardzo wiele będzie mogło zależeć.

Oczywiście, jeśli ktoś zamieszkał samodzielnie, ponieważ poszedł na studia, to jednak musi liczyć się z tym, że ta pierwsza wypłata będzie przeznaczona nie tylko na materiały edukacyjne, ale przede wszystkim na wyżywienie, czy dojazdy na uczelnie lub do pracy. Warto pamiętać, że wbrew pozorom to wszystko kosztuje, a młoda osoba nie zawsze jest przekonana o takich wydatkach, póki sama nie zrobi większych zakupów. Oczekiwania co do pierwszej wypłaty bywają naprawdę bardzo duże. Jednocześnie należy wiedzieć, że to my sami decydujemy o tym, jak się za to zabrać, ale również, na co zostanie ona przeznaczona. Czasami wystarczy dobrze rozplanować wydatki, ale jednocześnie wprowadzić pewne oszczędności, by móc wyżyć z takiej pensji do tak zwanego pierwszego. Dla wielu młodych osób oszczędności to marzenie, jednak często wystarczy niewielka kwota, by jednak można było mieć odłożone pieniądze na tak zwaną czarną godzinę.

Jak podnosić własną pensję?

Pierwsza wypłata jest zwykle nie tak wysoka, jak by oczekiwała dana osoba. Niestety, ale zdarza się również i tak, że kolejne wypłaty pozostawiają wiele do życzenia, nawet jeśli ktoś zdecyduje się na całkowitą zmianę pracy. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie nie tylko zmiana nastawienie związanego z zatrudnieniem, ale przede wszystkim postawienie na swój rozwój. Nie ma znacznie, jakie obecnie ma się wykształcenie, ponieważ w dowolnym momencie można będzie je podnieść. Czasami wystarczy jedynie zapisać się na kurs, ale także pójść na uczelnię wyższą. Dla wielu to spore doświadczenie jednak warto wiedzieć, że w wielu zawodach, tego typu rozwój jest szczególnie mocno doceniany, co oznacza, że pracodawcy patrzą przychylnie na takie działania, a czasami decydują się również na podniesienie pensji. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś początkowo zarabia najniższą krajową, ale zrobi kurs na samodzielną księgową, a następnie zda egzamin, będzie mógł liczyć na prace właśnie w księgowości, a tym samym jego pensja również wzrośnie. Dla wielu nauka to strata czasu, ponieważ zupełnie nie są w stanie odkryć w sobie potencjału, od którego naprawdę bardzo wiele będzie zależało. Od decyzji o tym, jak chcemy się dalej rozwijać, będzie zależało, gdzie właściwie znajdziemy się za rok. Koniecznie należy pamiętać o swoim aktualnym wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, ale również i planach na przyszłość. Połączenie tego w jedno spowoduje, że można będzie przekonać się o słuszności swojej decyzji, tym samym zobaczymy, że właściwie każdy ma szansę na wyższe wynagrodzenie.

Jakie są inne metody na większe wynagrodzenie? Jeśli chcemy, to w dowolnym momencie możemy udać się na rozmowę z szefem na ten temat. Wiadomo, że należy mieć nie tylko silne argumenty, które go przekonają, ale przede wszystkim należy pamiętać, że ze swoich obowiązków należy wywiązywać się naprawdę perfekcyjnie. Dlatego nie zawsze będzie to dobrym rozwiązaniem i nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Niemniej jednak można także śledzić oferty pracy na podobnych stanowiskach w konkurencyjnych firmach. To także da obraz tego, ile zarabia się gdzie indziej. Być może jeśli w obecnej firmie nie ma szansy rozwoju, można będzie przekonać się o tym, że w innej będzie znacznie lepiej? Duże znaczenie ma nie tylko samo wynagrodzenie, ale przede wszystkim warunki pracy, zakres obowiązków, czy możliwość rozwoju. Każdy doskonale wie, w jakim kierunku chciałby pójść jeśli chodzi o swoją drogę zawodową, dlatego już dziś należy zwrócić na to swoją uwagę, a być może podejmie się pierwsze decyzje z tym związane.

Budżet domowy, jak to ogarnąć?

Domowy budżet to oczywiście wpływy wszystkich domowników, ale także przeróżnego rodzaju świadczeń i nagród. Wiadomo, że w każdym domu bywa on inny, dlatego bardzo trudno jest ustalić, ile właściwie powinien wynosić. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że przy dobrej gospodarności można będzie nie tylko mieć pieniądze na wszystko, ale jednak część z nich odłożyć. Obecnie jest to dość trudny temat, ponieważ wiele osób straciło pracę, część z ludzi zaczęło pracować zdalnie, więc wiadomo, że te pensje także się pozmieniały. Warto jednak pamiętać, że jest to kwestia w pełni indywidualna, jeśli tylko ktoś naprawdę będzie chciał się postarać, to z pewnością znajdzie rozwiązanie, a jednocześnie przekona się o tym, że można mieć pieniądze na wszystko.

Jeśli w danym domu budżet domowy jest różny, ponieważ w zależności od danego miesiąca wpływy są raz niższe, a raz wyższe, to jest na to proste rozwiązanie. Warto swoje wszelkie plany opierać na takiej kwocie, która za każdym razem znajduje się w budżecie. W praktyce można będzie rozplanować z niej zarówno obowiązkowe wydatki, które pokryją koszty utrzymania nieruchomości, czy zakup jedzenia jak i leków. Wiadomo, że wszelkie dodatkowe pieniądze można będzie przeznaczyć na oszczędność, ale także można zakupić dodatkowe ubrania czy odzież na daną porę roku. To szczególnie istotne przy dzieciach, które jak wiadomo szybko rosną, tym samym uzupełnienie garderoby może stać się prawdziwym wyzwaniem.

Planowanie wydatków

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób planować wydatki, by z jednej strony na wszystko wystarczyło, a z drugiej by można było jeszcze coś zaoszczędzić. Otóż warto zobaczyć, jaki jest wpływ w danym miesiącu na konto, ponieważ jest to pewnego rodzaju punkt wyjścia. Kolejnym krokiem będzie wypisanie stałych wydatków, które są związane zarówno z utrzymaniem nieruchomości, opłatami za energię, czy media. Wiadomo, że do tego dochodzą także leki, wyżywienie czy koszty związane z dojazdem na uczelnie i do pracy. W każdym gospodarstwie może to wyglądać troszkę inaczej, jednak podstawą jest wyznaczenie wszystkich stałych opłat, ponieważ to właśnie dzięki temu można będzie przekonać się, ile właściwie kosztuje życie, jak i również jaką minimalną kwotę na utrzymanie powinniśmy posiadać.

Takie comiesięczne planowanie pozwoli nie tylko zobrazować, jak wyglądają nasze wydatki, ale również może ograniczyć część z nich. Przykładem może być koszt utrzymania samochodu, ponieważ być może połączenie pociągu czy autobusu jest na tyle korzystne, że zakup biletu miesięcznego będzie sporą oszczędnością. Podliczanie można oprzeć nie tylko na zaplanowaniu całego budżetu na miesiąc, ale również na zbieraniu paragonów. To właśnie na ich podstawie w ciągu miesiąca ładnie widać, jak trzymamy się listy zakupów, ale również ile wydajemy na przyjemności, których nigdzie nie uwzględniamy. Dla wielu już pierwszy miesiąc może być nie lada zaskoczeniem, dlatego warto podjąć takie wyzwanie i zbierać paragony przez równy miesiąc. Kolejnym krokiem będzie zakreślenie na każdym tego, co było konieczne, tego, co kupiliśmy, a mogło się przydać, ale wydatków, bez których spokojnie można było się obyć. Takie podliczenie jest niezwykle pomocne, dlatego warto uczynić, zwłaszcza jeśli ktoś uważa, że nie wydaje pieniędzy na zbędne zakupy.

Oszczędności- czy są konieczne?

Temat oszczędności dla wielu osób jest zwyczajnie kwestią tabu. Wiadomo, że bardzo trudno jest odłożyć z pensji, trudno jest także zarabiać więcej. Oznacza to, że zwyczajnie wiele osób nie oszczędza, ponieważ uważa, że nie ma z czego. Doskonałym ćwiczeniem jest to powyższe, czyli zbieranie paragonów. Obecnie jest to jeszcze łatwiejsze, ponieważ dzięki aplikacji bankowej można mieć wgląd nie tylko w dane wydatki, ale także w paragony. Wystarczy zapoznać się z możliwościami, jakie dają aplikacje, ale również i nasz telefon, by zobaczyć, że zarówno w ten sposób można kontrolować swoje wydatki, jak i w kilka innych. Przykładem może być zarówno lista zakupów na kartce, która znajduje się w jednym miejscu i jest na bieżąco uzupełniana, jak i aplikacje z gazetkami promocyjnymi. Te ostatnie będą mogły pokazać, gdzie można kupić coś taniej, nawet jeśli będzie trzeba kupić daną rzecz w większej ilości.

Oszczędzanie jest zawsze korzystne. Nie ma znaczenia, czy kupimy coś taniej, czy też mamy niskie pensje. Warto mieć puszkę w kuchni, po przyjściu ze sklepu wrzucać tam drobne, które zostają po zakupach. Wbrew pozorom tego typu metoda będzie mogła sprawdzić się wręcz idealnie. Dlatego od samego początku należy pamiętać, że małymi kroczkami uda się uzyskać wspaniały efekt. Wiadomo, że najważniejsza jest systematyczność w tego typu działaniu, dlatego nawet jeśli początkowo ktoś nie ma wiary, że to się uda, to jednak warto o tym pomyśleć.

Kredyty- kiedy opłaca się je zaciągnąć?

Wiadomo, że w ostatnim czasie oferta kredytowa jest na tyle atrakcyjna, że właściwie wiele osób zastanawia się nad skorzystaniem z niej. Czasami zdarzają się wydatki, które znacznie przekraczają możliwości budżetu domowego, co oznacza, że jednak ludzie zastanawiają się nad zastrzykiem gotówki tego typu. Czy jest to opłacalne? Niewątpliwie należy liczyć się z tym, że oddajemy większą kwotę, niż pożyczamy. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że jednak zdarzają się sytuacje, które powodują, że taki kredyt pozwoli na zaspokojenie finansowe, czy rozwiązanie danego problemu. Stąd też jeśli zepsuł się samochód i należy zakupić kolejny, z powodzeniem można skorzystać z kredytu, tym większe ma to znaczenie, że jeśli ma się rachunek w danym banku, to jednak warunki udzielanej pomocy są bardzo atrakcyjne. Koniecznie należy już dziś zastanowić się nad poszczególnymi możliwościami, ponieważ to właśnie kalkulator kredytów pozwoli na ocenę, która z możliwości będzie korzystna. Od pewnego czasu niezwykle pomocne jest zalogowanie się do swojego banku, by móc zapoznać się z poszczególnymi ofertami. Czasami taki kredyt będzie w stanie pomóc w naprawdę dużym stopniu wyjść z problemów. Oznacza to, że jeśli ktoś potrzebuje pieniędzy, to korzystanie z kredytów jest niezwykle rozsądnym rozwiązaniem.

W przypadku posiadania konta można spodziewać się niskiego oprocentowania, co niewątpliwie wpływa na komfort późniejszej spłaty. Ponadto należy pamiętać o tym, że bardzo duże znaczenie ma również wysokość rat, które należy uwzględnić w budżecie domowym. Jeśli ktoś nie posiada oszczędności i nagle potrzebuje pieniędzy, to jednak w ten sposób będzie miał szansę na bezproblemową spłatę zobowiązań. Koniecznie więc należy wziąć to pod uwagę już dziś, by móc przekonać się, w jak dużym stopniu dla właściwie każdego wysokość zobowiązań i niskie oprocentowanie będą mogły przekonać do skorzystania z konkretnej oferty.

Pożyczki czy to ostateczność?

Wiadomo, że zarówno pożyczki, jak i kredyty cieszą się dużym zainteresowaniem. W przypadku kredytów jednak warunki są korzystniejsze, ponieważ jak wiadomo, nadzór nad bankami jest. W przypadku pożyczek można spodziewać się szybkiej decyzji, ale jednocześnie dość problematyczne bywają warunki. Zdarza się, że ustalone raty mają być płacone co tydzień, a nie raz w miesiącu, natomiast wysokość oprocentowania pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście wiele osób, które znajdują się w sytuacji podbramkowej, korzysta z tej opcji, jednak należy pamiętać, że mimo wszystko warto przekalkulować wszystkie koszty, by móc zobaczyć, ile pieniędzy należy oddać.

Jeśli ktoś wpadł w długi i zupełnie nie wie, w jaki sposób z tego wyjść, to doskonałym rozwiązaniem będzie mimo wszystko kredyt konsolidacyjny. Łączy on wszystkie zobowiązania w jedno, co oznacza, że znacznie łatwiej będzie poradzić sobie ze spłatą. Tym większe ma to znaczenie w przypadku osób, które mają już zaległości ze spłatą istniejących zobowiązań z uwagi na ich łączną wysokość. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak to wszystko wygląda, w jakiej kondycji fizycznej się znajdujemy, ponieważ bardzo często właśnie takie podsumowanie spowoduje, że znacznie lepiej będzie można działać. Poza tym dla wielu kredyt konsolidacyjny to szansa na to, by wyjść na prostą.

Ubezpieczenia, dlaczego warto je mieć?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy ubezpieczenia mają sens. Wiadomo, że część z nich jest obowiązkowa, dlatego należy je płacić. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że są również dodatkowe ubezpieczenia, nad którymi warto się zastanowić. Przykładem będzie ubezpieczenie domu lub mieszkania. Niewątpliwie bezpieczeństwo jest bardzo ważne, natomiast wiele osób uważa, że jest to strata pieniędzy. Z drugiej jednak strony ubezpieczeniu podlegają nie tylko same ściany czy dach, ale także sprzęt. Oznacza to, że w przypadku gdy zawiedzie odkurzacz, czy inny sprzęt, z powodzeniem można będzie skorzystać z opcji ubezpieczenia. To niezwykle korzystne rozwiązanie, z którego wiele osób korzysta właśnie w ten sposób. Wystarczy zapoznać się z poszczególnymi warunkami, porównać firmy ubezpieczeniowe, a z pewnością znajdzie się ofertę, która spełni wszelkie oczekiwania. Od czasu do czasu można zastanowić się nad poszczególnymi ofertami, ponieważ są one wciąż modyfikowane. W efekcie można będzie przekonać się o tym, że ubezpieczenie pozwoli na zwiększenie poczucie bezpieczeństwa, tym samym wpłynie korzystnie na samopoczucie. W razie gdyby doszło do awarii, można będzie sobie w krótkim czasie z tym poradzić.

Jak planować większe wydatki?

Planowanie wydatków to bardzo duże wyzwanie. Czasami nawet osoby, które bardzo długi czas mieszkają razem, miewają z tym naprawdę poważne problemy. Niewątpliwie racjonalne podejście do zarządzania budżetem domowym pozwala nie tylko na zaplanowanie wydatków, ale również na odłożenie pieniędzy w ramach oszczędności. Przede wszystkim warto spisać sobie wszystkie wydatki, które nas czekają w konkretnym miesiącu. Dzięki temu można będzie je zapłacić tuż po otrzymaniu wypłaty. Oczywiście w przypadku wydatków związanych z jedzeniem bardzo dobrą opcją będzie robienie większych zakupów, ale również planowanie poszczególnych posiłków. W ten sposób kupno większych opakowań produktów spożywczych będzie racjonalne. Jednocześnie nie będzie konieczności wyrzucania jedzenia, ponieważ można będzie je wykorzystywać na przeróżne sposoby. Każdy chciałby mieć dobrze zaplanowany budżet, dlatego bardzo duże znaczenie ma nie tylko umiejętność podliczenia wszystkich wydatków, ale przede wszystkim zapłata wszystkiego na czas. W efekcie można będzie przekonać się o tym, że jednak planując, zyskuje się spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Co zrobić, gdy pojawi się nieprzewidziany wydatek?

Wiadomo, że nawet jeśli dokładnie planuje się wydatki, to zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. W jaki sposób można sobie z tym poradzić? Doskonałym rozwiązaniem będzie między innymi sięgnięcie po oszczędności, ale również i kredyt. Każda z tych opcji pozwoli nie tylko na szybkie osiągnięcie sukcesu, ale przede wszystkim umożliwi pozbycie się kłopotu. Czasy się zmieniają, wiadomo, że nie wszyscy są w stanie poradzić sobie z kłopotami, które się zjawiają. Dlatego dokładne planowanie wydatków, ale jednocześnie oszczędzanie w każdym miesiącu nawet bardzo niewielkiej kwoty to sposób na to, by w razie problemów można było sobie poradzić. Koniecznie należy zobaczyć, czy w naszym banku istnieje możliwość utworzenia subkonta, ponieważ będzie to spora pomoc pod właściwie każdym względem. Warto wiedzieć, że ludzie czasami nie zdają sobie sprawy z tego, że jednak kredyt w swoim banku, czy nawet linia kredytowa to sposób na załatanie chwilowej dziury w budżecie domowym. Można w wolnej chwili zapoznać się z poszczególnymi możliwościami, ponieważ to właśnie od nich będzie zależało, czy uda nam się rozwiązać dany problem.

Jakie błędy w zarządzaniu budżetem domowym popełniamy?

Podstawowym problemem przy zarządzaniu budżetem domowym jest oczywiście brak planów. Dzięki temu, że działamy chaotycznie, zapominamy o zapłacie za poszczególne rachunki, czy też opłaty stałe, tym samym mogą nagromadzić się przeróżnego rodzaju zaległości. Ponadto brak patrzenia na ceny produktów, brak listy zakupów co sprawia, że kupujemy znacznie więcej, niż potrzebujemy. Dlatego każdy moment jest dobry, by móc wprowadzić zmiany. Doskonale sprawdzają się tutaj nawet drobne zadania, jak zbieranie rachunków przez jeden miesiąc, czy rozpisanie w kalendarzu wydatków stałych. W ten sposób ma się obraz tego, co należy zapłacić, a po miesiącu będzie można samodzielnie przekonać się o tym, jak wiele zbędnych wydatków ponosimy. Czasami zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, stąd też tak duże znaczenie ma nie tylko wprowadzenie zmian, ale metodą małych kroczków ich podtrzymanie. Pozwoli to na znacznie lepszy sukces, a jednocześnie spowoduje, że można będzie przekonać się, że wcale nie jest to tak trudne, jak wiele osób początkowo zakładało.

Od czasu do czasu właściwie każdy potrzebuje zmian, dlatego jeśli ktoś do tej pory nie radził sobie z rachunkami, to każdy sposób jest dobry, by coś z tym zrobić. Niewątpliwie najtrudniejsze jest wprowadzenie zmian związanych z zarządzaniem budżetem. W późniejszym czasie wszystko stanie się łatwiejsze, dlatego już dziś można zobaczyć, jak prezentuje się budżet, jak panujemy nad wydatkami, a być może kilka delikatnych modyfikacji spowoduje, że można będzie nie tylko mieć na wszystko pieniądze, ale przede wszystkim zaoszczędzić jakąś kwotę. Każdy ma szansę na zmianę, dlatego w dużej mierze wiele zależy od samego podejścia. Warto pamiętać, że każdy czas jest na to dobry. Budżet domowy i zarządzanie nim to bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego już dziś można wziąć go pod lupę. Dla wielu to początek większych zmian, ale przede wszystkim szansa na to, by poczuć się znacznie lepiej w swoim domu, a także mieć oszczędności na tak zwaną czarną godzinę.

Dodaj komentarz