Zasady dobrego biznesu

Zasady dobrego biznesu

Prowadzenie biznesu to prawdziwe wyzwanie, które obfituje w liczne trudności. Choć własne firmy otwiera wiele osób, to bardzo często szybko okazuje się, że nie wszyscy nadają się do tego trybu pracy. Bywa też i tak, że ktoś otwiera jedną firmę i ponosi porażkę. Po kilku jednak latach, podejmuje kolejną próbę i następna firma jest już sukcesem. Powodzenie w biznesie zależy od wielu czynników. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad, które sprawią że osiągnięcie sukcesu w biznesie będzie bardziej prawdopodobne.

Podstawą jest dobry plan

W biznesie nic nie powinno odbywać się przypadkowo. Tutaj nie ma miejsca na spontaniczność. Jeśli więc ktoś planuję otworzyć biznes, to powinien się do tego odpowiednio przygotować i wszystko sobie dokładnie zaplanować. Nie jest dobrym pomysłem kopiowanie biznesu od innych ludzi. Niestety wiele osób robi ten błąd. Takie osoby widzą w najbliższym otoczeniu kogoś, kto dobrze zarabia i są przeświadczone, że one też mogą robić to samo i osiągnął jeszcze lepszy skutek. Tymczasem rynek nie działa w ten sposób. Obmyślając biznes dla siebie należy znaleźć coś, co będzie odpowiadało predyspozycjom i umiejętnościom. Bardzo złym pomysłem jest otwieranie biznesu, tylko z tego powodu, że może być on dochodowy. Aby zarabiać dobre pieniądze trzeba robić coś z pasją a tak dzieje się tylko wtedy, gdy za przedmiot działalności wybierzemy coś, co chociaż trochę lubimy.

Zawsze mniej rezerwy finansowe

W Polsce każdego roku otwiera się tysiące nowych firm i bardzo duża część z nich już po kilku miesiącach jest zamykana. Powodem jest zwykle brak wystarczających środków na start. Początkujący przedsiębiorcy zwykle myślą, że bardzo szybko zaczną dobrze zarabiać i z tych pieniędzy będą pokrywać bieżące zobowiązania. Tymczasem większość biznesów w ogóle nie zarabia w pierwszym roku działania. Do wielu z nich trzeba wręcz dokładać. Dzieje się tak dlatego, że debiutujący przedsiębiorca, w pierwszych miesiącach działania popełnia bardzo dużo błędów. Za większość z nich z reguły trzeba płacić finansowo. Poza tym zawsze należy pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej, to działanie w warunkach dużego ryzyka. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i na takie sytuacje, zawsze trzeba mieć plan b i dodatkowe środki finansowe. Dla mnie żaden punkt odniesienia. Nawet gdy biznes jest już rozwinięty, zawsze warto mieć wolne środki finansowe. Przydadzą się one nie tylko w razie kłopotów ale także wtedy, gdy przydarzy się okazja rynkowa i wtedy takie środki będzie można szybko pomnożyć.

Uważaj na wspólników

Każdy z nas, na pewno zna ze swojego otoczenia spółki biznesowe często składające się z dobrych przyjaciół, które bardzo szybko się rozpadły. Wiele osób jest przekonanych, że działanie w spółce w biznesie jest bardzo korzystne. Oczywiście są pewne zalety tego rozwiązania ale nie można zapominać też o wadach. Spółki zazwyczaj dobrze sprawdzają się tylko w początkowym okresie działania firmy, gdy są niewielkie zyski i pracy też nie ma zbyt wiele. Problemy zaczynają się wtedy, gdy firma zaczyna zarabiać więcej. Obydwie strony chcą pobierać duże dochody a wkład pracy bywa nierówny. To zwykle w takich sytuacjach spółki się rozpadają. Na spółkę należy się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy bardzo dobrze znamy swojego wspólnika, mamy do niego zaufanie i mieliśmy już okazję z nim razem współpracować.

Umiejętne ustalanie priorytetów

Aby z sukcesami prowadzić firmę trzeba umieć określać priorytety. Prowadzenie działalności gospodarczej ma to do siebie, że jest to działanie wielowątkowe. W firmie zawsze jest coś do zrobienia, jeśli ktoś nie będzie umiał sobie postawić granic czasowych to praktycznie może z niej nie wychodzić. Tymczasem, aby być skutecznym w biznesie trzeba umieć określać priorytety i tymi zadaniami zajmować się w pierwszej kolejności. Priorytetowe zadania to te, które popychają nas do przodu i sprawiają że zbliżamy się do swoich celów. Aby więc dobrze określać priorytety najpierw trzeba nakreślić swoje cele i wyznaczać sposoby ich osiągania. Przy prowadzeniu firmy jest niezmiernie ważne, aby się nie rozpraszać zadaniami, które niewiele wnoszą. Przedsiębiorca zawsze powinien pamiętać że, jego celem jest maksymalizacja zysku a nie przepracowanie. Powinien on stale szukać sposobów na to, aby swoje cele osiągać szybciej, łatwiej i mniejszym nakładem pracy.

Dodaj komentarz