Wśród licznych projektów legislacyjnych, największe emocje budzą zazwyczaj propozycje zmian dotyczących opodatkowania. Niezależnie od tego, czy chodzi o podatek od towarów i usług (znany jako VAT), czy o rozliczanie z fiskusem otrzymanego przez osoby fizyczne dochodu z ubiegłego roku, opinia społeczna uwielbia takie wiadomości, a społeczeństwo prowadzi zażarte dyskusje na ten temat. W 2021 roku planowana jest jedna z większych zmian podatkowych, mająca dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców, ale pośrednio dotykająca także konsumentów. Na październik tego roku planowane są zmiany w VAT. Początkowo ich wprowadzenie miałoby charakter fakultatywny, ale już za dwa lata, czyli w 2023 roku, każdy prowadzący działalność gospodarczą byłby zmuszony do korzystania z niego.
Najważniejsze zmiany
Różnice między aktualnym stanem prawnym, a tym przedstawionym w projekcie ustawy, który zdobył już poparcie większości Sejmu, dotyczą zasadniczo dwóch powiązanych kwestii. Po pierwsze, wprowadzenie scentralizowanego systemu do wystawiania faktur. Po drugie, projekt zmieniałby zasady i skracał czas oczekiwania na zwrot nadpłaty z nienależnie zapłaconego podatku. Jako cel wprowadzenia omawianej regulacji, Ministerstwo Finansów podało konieczność ściślejszej kontroli nad wystawianymi fakturami, co mogłoby zapobiec występowaniu patologii, takich jak na przykład karuzele vatowskie.
Wspomniany już system ma zostać dostarczony po wejściu w życie ustawy przez Ministerstwo Finansów i będzie umożliwiał wystawianie faktur i wysyłanie ich kontrahentom. Organ odpowiedzialny za finanse państwa oczywiście będzie miał wgląd w ich treść, co nie stanowi jednak żadnej nowości i nie jest niczym nadzwyczajnym. W zamian za udział w pilotażu tego rozwiązania, uczestnicy w wypadku nadpłaty podatku, otrzymają jej zwrot, w terminie czterdziestu dni, zamiast dotychczasowych sześćdziesięciu. Zdaje się, że pomysł ten, nie nakładając żadnych obowiązków na przedsiębiorców, może wprowadzić dość duże korzyści. A co na ten temat sądzą eksperci?
Ciepłe przyjęcie w kręgach finansowych
Podczas konsultacji społecznych, pojawiło się jedynie kilka głosów krytykujących to rozwiązanie. Publikowane i wyrażane przez ekspertów opinie są raczej pozytywne, a jedyne wątpliwości dotyczą jakości wykonania proponowanego systemu. Ciężko niestety wyobrazić sobie sprawnie działający program, bądź stronę internetową, gdy niemal codziennie rządowe strony, takie jak Krajowy Rejestr Sądowy, czy inne przydatne w pracy specjalistów, są niedostępne z powodu występujących błędów. Przedsiębiorcy chcący skorzystać z przywilejów, jakie dawałoby rozliczenie w prezentowany sposób, powinni na bieżąco śledzić procedowanie aktu prawnego. Opinie dotyczące wykonania portalu, prawdopodobnie pojawią się zaraz po jego udostępnieniu i będą najlepszym świadectwem jak dobrze została dokonana ta zmiana.