Co powinno znajdować się w pokoju dziecięcym?

Co powinno znajdować się w pokoju dziecięcym?

Co powinno znajdować się w pokoju dziecięcym?

Powszechnie uważa się, że co jak co, ale akurat pokój dziecięcy powinien być szczególnym miejscem, swoistą magiczną przestrzenią w zaciszu naszego domu lub mieszkania, w którym to powinna panować inna, odmienna od reszty aura, sprzyjająca przede wszystkim należytemu rozwojowi, w tym odpowiedniej edukacji i rozrywce kierowanej dla naszych dorastających pociech. Tak rzeczywiście jest, jednak już na etapie praktycznego podejścia do projektowania pokoju dziecięcego, mogą pojawić się liczne wątpliwości, jak właściwie należy go urządzić i co powinno się w nim znajdować? Ile dzieci, tyle odpowiedzi, mimo tego jednak warto postawić na pewne podstawowe zasady, które poniżej odpowiednio omówimy.

Niejeden może stwierdzić, jak się zaraz okaże – całkowicie błędnie, że w zasadzie przygotowanie czegoś takiego jak pokój dziecięcy to przysłowiowa bułka z masłem. Ot, wystarczy kilka książeczek, jakieś zabawki, przytulanki, może trochę przyborów rysunkowych, łóżeczko – i to wszystko. Tego typu generalizowanie i nie zważanie na potrzebę zachowania adekwatności wyposażenia pokoju dziecięcego do aktualnego wieku i stopnia rozwoju naszych pociech są często wielkimi błędami, w wyniku których możemy nie zapewnić dziecku odpowiedniego, optymalnego środowiska do pracy, zabawy i odpoczynku. Wręcz przeciwnie – nie ma gotowych recept, zatem dobierzmy wyposażenie i ilość sprzętu w pokoju dziecięcym wprost do tego, czym charakteryzuje się i jakie hobby / szczególnego rodzaju uzdolnienia ma nasza latorośl. Wybierajmy produkty trwałe, starając się raczej stawiać na jakość, niż na ilość. Uczmy przy okazji dzieci szanować gromadzony w ich pokojach dobytek oraz wzbudzajmy w nich umiejętność dzielenia się zabawkami, pomocami naukowymi itd. z ich rodzeństwem, czy przykładowo kuzynostwem!

Co powinno znajdować się w pokoju dziecięcym?

Drugi element, często zaniedbywany w standardowej bieganinie związanej z wyposażeniem pokoju dziecięcego to nic innego jak osławione już meble dla dzieci. Można w tym względzie stanąć w niemałej rozterce, ponieważ na pozór o gustach się nie dyskutuje i to wątpliwej jakości porzekadło bardzo mocno zakorzeniło się w naszych umysłach. Mimo wszystko zdobędziemy się na poradę z zakresu gustu, doboru odpowiednich elementów do domu i stosownego wzornictwa i przekażemy, że nie do końca uzasadnionym i odpowiednim wydaje się wyposażać takie miejsce jak pokój dziecięcy wyłącznie w mebelki nawiązujące kolorami, ilustracjami lub szerzej: stylizacją do aktualnie popularnych i pompowanych przez mass media bajek czy seriali. O wiele lepiej jest zachować w pełni zindywidualizowany styl pomieszczenia i trzymać w nim meble o klasycznym, może nawet nieco minimalistycznym guście, które będą jednak pasować do każdego rodzaju domu lub mieszkania, a jednocześnie paradoksalnie się tak szybko naszemu dziecku / naszym dzieciom nie znudzą! To też przecież szalenie istotne!

Jak zatem wynika z treści przedstawionej w przedmiotowym artykule, w pokoju dziecięcym powinny się znajdować przede wszystkim rzeczy… dostosowane do wieku dziecka! Tak! Żadna inna metoda czy zestaw porad nie zastąpi mądrego gospodarowania przestrzenią pokoju dziecięcego (nierzadko przecież zwyczajnie małą, ciasną, zwłaszcza, jeżeli jeden pokój ma być przeznaczony na użytek co najmniej dwóch dzieci…) w kontekście aktualnego wieku dziecka. Jest to w pełni normalne i adekwatne rozwiązanie – niech w końcu pokój maluszka wygląda jak pokój maluszka, a miejsce do życia nastolatka powinno odzwierciedlać jego zainteresowania, hobby i poziom rozwoju. Mówiąc w skrócie: trzeba w tym zakresie działać przede wszystkim z głową i sporą dawką nieodzownego wyczucia!

Dodaj komentarz