Mac OS czy Windows – który system jest lepszy?

Mac OS czy Windows – który system jest lepszy?

W Polsce bezwzględnie króluje Windows, ale nie oznacza to automatycznie, że jest on najlepszym możliwym systemem. Wiele osób wybrałoby urządzenie z systemem Mac OS, gdyby miało taką możliwość, ale z uwagi na cenę są one niedostępne dla przeciętnego Polaka, który może o nich co najwyżej poczytać na popularnych portalach technologicznych https://techpolska.pl/. Tylko czy rzeczywiście jest czego żałować? Który z tych dwóch systemów jest lepszy?

Mac OS ma cały ekosystem

Apple mocno dba o to, aby poszczególne jego poszczególne produkty dobrze ze sobą współpracowały. Mowa tu między innymi o Apple Watchu czy AirPodsach. Za pomocą tego pierwszego można chociażby zalogować się do systemu Mac bez konieczności wpisywania hasła.

Jest to oczywiście możliwe tylko dlatego, że system Mac równoznaczny jest z produktem firmy Apple, podczas gdy system Windows można spotkać na maszynach dziesiątek różnych producentów. Nie zmienia to faktu, że jeśli ktoś ma już inne produkty Apple, to posiadanie również komputera bądź laptopa z systemem Mac będzie dobrym rozwiązaniem.

Na Windowsie jest więcej śmieciowych aplikacji

Nawet świeżo zainstalowany system Windows wyładowany jest ogromną ilością aplikacji, z których spora część będzie nam zupełnie niepotrzebne. Można stwierdzić, że jest tak po to, aby nowemu użytkownikowi niczego nie brakowało i żeby do wykonania wielu podstawowych działań i operacji nie musiał niczego ściągać.

Brzmi to w teorii dobrze, ale w praktyce przeładowanie aplikacjami może denerwować i zaburza wygląd rzekomo „czystego” systemu. Na urządzeniach z systemem Mac również po jego zainstalowaniu pojawia się szereg aplikacji, natomiast jest ich mniej i są to tylko aplikacje rzeczywiście potrzebne.

Wybór urządzeń z Mac OS jest ograniczony

Nie można kupić licencji systemu Mac i po prostu zainstalować go na laptopie np. Della czy komputerze samodzielnie złożonym z różnych części. Mac OS dostępny jest jedynie z komputerami i laptopami od Apple, co oznacza, że jeśli chcemy z niego korzystać, mamy znacznie mniejszy wybór, a z kolei musimy przygotować się na duży wydatek.

Windowsa za to możemy zainstalować wszędzie – nawet na… urządzeniach od Apple. Można stworzyć lub kupić zarówno bardzo tani, jak i bardzo drogi komputer z Windowsem, samemu decydując, jakie części chcemy w nim zawrzeć (czyli na przykład czy zależy nam na dużej pamięci RAM, czy szybkim procesorze).

Czyli który system jest najlepszy?

Niewątpliwie każdy portal technologiczny https://techpolska.pl/ zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie da się wyłonić jednoznacznego zwycięzcy. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Mac OS będzie dobrym wyborem dla minimalistów, którzy cenią sobie estetykę i prostotę. Dodatkowym atutem będzie posiadanie innych urządzeń z rodziny Apple, a wymogiem – głęboki portfel.

Windows lepiej sprawdzi się u tych, którzy chcą mieć większe możliwości, zarówno w zakresie wyboru komputera, jak i późniejszej modyfikacji systemu. Ponadto jest to najlepszy wybór dla graczy – wciąż stosunkowo mało gier dostępnych jest na Maca.

Dodaj komentarz