Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy jest pośrednikiem między firmami ubezpieczeniowymi a klientami, czyli osobami które są zainteresowane zakupem polis. Można byłoby stwierdzić, że to proste zadanie. Wystarczy tylko podpisać umowę z klientem i gotowe. Jednak wyszukiwanie potencjalnych klientów wcale nie należy do najłatwiejszych. Agent ubezpieczeniowy musi posiadać spore zdolności interpersonalne – klient musi mu zaufać. Ponadto potrzebna jest ogromna wiedza na temat ofert różnych przedsiębiorstw oraz umiejętność przekazania ich w ciekawy sposób. A zatem, ile zarabia agent ubezpieczeniowy i jak nim zostać? Sprawdź!

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym należy przede wszystkim posiadać minimum średnie wykształcenie oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Osoba, która chce zostać pośrednikiem nie może być karana. Następnie konieczne jest podejście do specjalnego kursu. Jest on organizowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe i składa się z dwóch etapów. Pierwsza część trwa 152 godziny. Podczas zajęć przekazywana jest ogólna wiedza dotycząca rynku ubezpieczeniowego oraz regulacji prawnych. Następnie kandydaci podchodzą do egzaminu, który jest organizowany przez dane towarzystwo we współpracy z Ministerstwem Finansów. Każdy, kto pomyślnie zdał egzamin może podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jednak, aby rozpocząć pracę należy jeszcze ubiegać się o wydanie specjalnej licencji. Jeśli agent chce sprzedawać polisy kilku agencji, musi zdać drugą część w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, którego produkty chce sprzedawać.

Dopiero po zaliczeniu obydwu egzaminów można ubiegać się o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Wniosek o udzielenie licencji składa się za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Odpowiedź na pytanie ile zarabia agent ubezpieczeniowy nie jest oczywiście jednoznaczna. Zarobki agentów ubezpieczeniowych są różne, a na ich wielkość mają wpływ takie czynniki jak doświadczenie, wielkość firmy czy jej lokalizacja. Bardzo często wynagrodzenie początkującego agenta ubezpieczeniowego stanowi niewielką część jego kolegi z dłuższym stażem. Według danych przedstawionych przez portal pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie agenta ubezpieczeniowego wynosi 4900 zł brutto.

Nieco inaczej na pytanie ile zarabia agent ubezpieczeniowy odpowiada firma Sedlak&Sedlak. Według badań przeprowadzonych w lutym 2019 roku wśród 202 agentów ubezpieczeniowych miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 3420 zł brutto. 25% najgorzej wynagradzanych pośredników zarabia poniżej 2 760 złotych brutto. Natomiast na zarobki powyżej 4 540 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych agentów ubezpieczeniowych.

Poza podstawowym wynagrodzeniem agenta ubezpieczeniowego może on liczyć na comiesięczną premię. Do tego często dochodzą różne benefity, takie jak prywatna opieka medyczna, bony towarowe, ubezpieczenie na życie czy karty pre-paid. Łącząc to wszystko w jedną całość wynagrodzenie agenta ubezpieczeniowego przedstawia się całkiem atrakcyjnie.

Co należy do obowiązków agenta ubezpieczeniowego?

Zakres obowiązków agenta ubezpieczeniowego jest znacznie szerszy, niż niektórzy mogliby zakładać. Co dość oczywiste, priorytetem jest jak najlepsze prezentowanie oferty i sprzedaż dużej liczby produktów ubezpieczeniowych zarówno klientom indywidualnym, jak firmom. Na tym jednak nie kończą się jego obowiązki. Dobry agent ubezpieczeniowy, który chce dobrze zarabiać musi sprawnie i efektywnie realizować plany sprzedażowe, a także nieustannie poszerzać swoją bazę klientów i budować z nimi relacje długoterminowe. Sam proces sprzedaży produktów nie zawsze będzie szybki, łatwy i przyjemny. Standardem będą wymagający i kłopotliwi klienci, z którymi trzeba w jakiś sposób poradzić sobie tak, aby obie strony konfliktu były zadowolone. Poza tym każdy agent ubezpieczeniowy powinien aktywnie działać w kierunku budowania renomy firmy ubezpieczeniowej, dla której działa, ponieważ ułatwia to pozyskiwanie klientów i zwiększa potencjalne zarobki.

Czy warto zostać agentem ubezpieczeniowym?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy warto zostać agentem ubezpieczeniowym. Ciężko jest odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Z pewnością dużą zachętą może być to, ile zarabia agent ubezpieczeniowy. Nie są to może zarobki zwalające z nóg, zwłaszcza na początku, ale wraz z nabywaniem doświadczenia i stażu pracy zdecydowanie się one poprawiają. Nie jest to z pewnością praca dla każdego – wielu mogłoby ją uznać za nudną, żmudną i schematyczną, a mało kto rzeczywiście pasjonuje się ubezpieczeniami, chociaż być może są i takie przypadki. Na pewno dużą zaletą pracy jako agent ubezpieczeniowy jest duża elastyczność czasu pracy, co czyni go idealnym zawodem dla studentów i osób chcących dodatkowo dorobić do podstawowej pensji. Jeśli chodzi o cechy osobowości idealnego agenta ubezpieczeniowego, będzie to odpowiedni zawód dla osób, które cenią sobie kontakt z ludźmi, czują się swobodnie w rozmowie i mają wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne. W Polsce agenci ubezpieczeniowi mają nieco szemraną reputację: uważa się ich powszechnie za naciągaczy, którzy chcą tylko jak najwięcej zarobić na każdym kliencie wciskając mu niekorzystne oferty. Prawda jest jednak taka, że taka formuła działania nie sprawdziłaby się, a jedynie spowodowałaby straty, ponieważ nikt nie zakupiłby ubezpieczenia u tego typu agenta. Dobry agent ubezpieczeniowy jest prawdziwym profesjonalistą, który łączy swoją chęć zarobku z celem, jakim jest działanie na absolutną korzyść klienta. Mitem jest więc agent ubezpieczeniowy-natręt, który chce tylko oszukać klienta dla własnego zysku. Po prostu nie jest to intratny model biznesowy.

Dodaj komentarz