Z usług księgowych korzystają niemal wszystkie firmy – zarówno te duże, jak i małe. Chociaż spółki cywilne i jednoosobowe działalności gospodarcze mogą rozliczać się na uproszczonych zasadach, to zewnętrzna pomoc lub własna księgowa mimo wszystko na ogół okazuje się koniecznością. Ile kosztuje księgowa i co może zrobić dla firmy? Od czego to właściwie zależy i jak nie przepłacić?
Korzystanie z usług zewnętrznej firmy
To, ile kosztuje księgowa zależy od kilku czynników, między innymi od tego, które z jej usług nas interesują i czy chcemy korzystać z firm zewnętrznych, czy zatrudnić własną księgową. W tym pierwszym przypadku prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zależne jest w dużej mierze od ilości dokumentów, jakie przedłożymy comiesięcznie księgowej, ale nawet przy jednym dokumencie ceny zazwyczaj zaczynają się od 150 złotych. Cena rośnie proporcjonalnie wraz z większą ilością dokumentów do obsługi, a koszt takiej usługi obniża się, jeśli podatnik jest zwolniony z podatku VAT. Cennik w przypadku prowadzenia księgi rachunkowej również również zależny jest od ilości dokumentów, ale w najlepszym przypadku można liczyć na kwotę do zapłaty w okolicach 400 złotych. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że rozliczanie się przy pomocy księgi rachunkowej wymaga znacznie więcej wysiłku i umiejętności. Za odpowiednią opłatą biuro rachunkowe zajmie się także sprawami kadrowymi, a konkretnie płatnościami dla US i ZUS.
Zatrudnienie własnej księgowej
Zarobki księgowej w Polsce zaczynają się od około 4500 złotych brutto. Mając w firmie własną księgową do dyspozycji, nie trzeba martwić się o rozliczanie faktur czy pracowników. Dla małej firmy z niewielkimi obrotami może to być jednak zbyt wielki koszt i znacznie opłacalne będzie skorzystanie z usług zewnętrznej firmy. Jednak jeśli dane przedsiębiorstwo stać na zatrudnienie takiego pracownika, z pewnością ułatwi i przyspieszy to wiele spraw. Biura rachunkowe mają z reguły sporą ilość klientów, a dla własnej księgowej wszystkie zadania będą priorytetem. Dobra księgowa pozwoli także w wielu przypadkach na oszczędności, sprawnie poruszając się w świecie podatków i opłat. Przy wyborze księgowej nie należy się więc kierować jak najniższym kosztem zatrudnienia, a szerokim doświadczeniem.
Może jednak rozliczanie się samemu?
Dzięki prostym w obsłudze programom komputerowym, obecnie małym firmom jest łatwiej niż kiedykolwiek rozliczać się samemu. Oszczędność jest oczywista – nie musimy płacić ani za usługi profesjonalnej księgowej, ani biura rachunkowego. Zawsze trzeba się jednak liczyć z możliwością popełnienia błędu, który może nas srogo kosztować. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że firmy rachunkowe nie ponoszą prawnej odpowiedzialności za świadczone przez siebie usługi – ta tak czy tak spada na właściciela firmy, nawet jeśli jakikolwiek błąd stoi po stronie biura.