Jakie usługi świadczy biuro rachunkowe?

Jakie usługi świadczy biuro rachunkowe?

Kwestie księgowe, podatkowe i prawne bywają na tyle skomplikowane, że potrafią przyprawić o ból głowy wszystkich, nawet najwytrwalszych przedsiębiorców. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę ewentualne kary przewidziane w przypadku niedopełnienia zapisanych w prawie obowiązków. Z tego właśnie powodu często dobrym wyborem okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego.

Mowa tu zwłaszcza o firmach, których nie stać na uruchomienie i prowadzenie własnych działów, których jedynym zadaniem będzie obsługa księgowa. Warszawato jedno z tych miast, w którym działa mnóstwo podmiotów świadczących usługi małym i średnim przedsiębiorcom chcącym w sposób zgodny z prawem zarządzać swoją działalnością.

Biuro rachunkowe – oferta

Skoro wiemy już, że tego typu podmioty istnieją i że dostęp do nich (zwłaszcza w dużych miastach) jest raczej bezproblemowy, warto upewnić się, co dokładnie są one w stanie dla nas zrobić. Jak się bowiem okazuje, zakres usług realizowanych przez biura rachunkowe jest bardzo szeroki.

Wspomnieć należy przede wszystkim o tak zwanych usługach kompleksowych, polegających na prowadzeniu pełnej księgowości dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek – zarówno jawnych, jak i komandytowych, partnerskich oraz akcyjnych. Do tego dochodzi między innymi prowadzenie książek przychodów i rozchodów, zryczałtowanego podatku dochodowego, optymalizacja podatkowa, sporządzania deklaracji, ewidencji środków stałych czy też sprawozdań finansowych.

Biura rachunkowe powiadamiają również swoich klientów o ewentualnych zmianach w przepisach i terminach rozliczeń. Reprezentują ich też w postępowaniach przed Urzędem Skarbowym  i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Szczególnie rozbudowane i cenione biura mają w swojej ofercie także szereg usług dodatkowych, polegających na przykład na pomocy w przygotowywaniu różnych pism, rozwiązywanie problemów księgowych czy też na opracowywaniu polityki rachunkowości. Jak widać, działalność tego typu podmiotów jest bardzo szeroka, podobnie jak sama księgowość. Warszawa i inne duże miasta zapewniają dość swobodny wybór biur rachunkowych.

Nie oznacza to jednak, że możemy zgłosić się gdziekolwiek. Przed zatrudnieniem konkretnego podmiotu warto go zweryfikować. Kierowanie się wyłącznie ceną poszczególnych usług często jest zgubne. Najlepszą metodą okaże się analiza opinii innych klientów, którzy często wypowiadają się w internecie na temat swoich doświadczeń ze współpracy z działającymi na rynku biurami.

Dodaj komentarz