Krótka historia półbutów męskich

Krótka historia półbutów męskich

Badania wykazały, że buty wymyślono już w czasach prehistorycznych. Wykonywano je wówczas ze skóry zwierząt, co jest praktykowane również współcześnie. Coraz częściej używa się jednak materiałów, które mogą stanowić jej zamiennik. Mimo to, to właśnie skórzane obuwie wciąż kojarzy się z trwałością i elegancją. Oczywiście, tysiące lat temu buty nie wyglądały tak, jak teraz. Co się zmieniło i jak powstały półbuty męskie?

Historia i charakterystyka półbutów

Półbuty męskie to rodzaj obuwia pozbawionego cholewki osłaniającej łydkę. Niektórzy producenci nie chcą całkowicie z niej rezygnować, jednak może ona sięgać jedynie do kostek użytkownika. 

Istnieje wiele rodzajów półbutów. Najczęściej dzieli się je w zależności od ich przeznaczenia, dlatego wyróżniamy półbuty męskie, damskie i dziecięce. Mogą one jednak występować także w wersji sportowej lub z obcasem, wsuwanej lub sznurowanej.

Jak łatwo się domyślić, na przestrzeni wieków wygląd butów zmieniał się w zależności od tego, do czego miały one służyć. Początkowo miały jedynie chronić ludzkie stopy przed zranieniami, dlatego tak ważna była solidna podeszwa. Niemniej istotna była ochrona przed zimnem – stąd znaczenie wysokiej cholewki i ocieplenia.

Z czasem obuwie zaczęło pełnić rolę wizytową. Z pewnością jesteś w stanie przypomnieć sobie półbuty męskie, w tym pantofle, które zauważyłeś podczas seansu historycznego filmu. Oczywiście, moda się zmienia, dlatego półbuty męskie nie wyglądają dziś tak samo – choć coraz częściej powraca się do dawnych stylizacji. Jednak popularne obecnie oksfordy mogą poszczycić się historią sięgającą XIX wieku. Ich nazwa pochodzi od Uniwersytetu Oxford. Według przekazów, ten rodzaj obuwia został spopularyzowany przez studentów. W Polsce znane są także pod nazwą wiedenki. Są to trwałe i eleganckie buty, wykonywane ze skóry.

Gdzie możemy kupić półbuty męskie dobrej jakości?

W celu zakupu trwałych butów, zawsze wybieraj najlepsze salony mody męskiej lub salony obuwnicze, które mają w swojej ofercie propozycje od najlepszych producentów. W sklepie Modini znajdziesz produkty marki Faber i Modini Prestige, które zapewnią ci elegancki wygląd i wieloletnią trwałość. Zadowolą one fanów oksfordów, brogsów, lakierek, a nawet pantofli. Mężczyźni znajdą w Modini eleganckie obuwie w wielu wariantach. Nie musisz ograniczać się do czerni i brązu – przekonaj się, że biel, czerwień, zieleń, a nawet połączenia kilku barw mogą być równie szykowne. W Modini skompletujesz całą garderobę, a buty możesz wybrać zarówno na początku, jak i na końcu zakupów. Coraz częściej to do nich dobiera się bowiem pozostałe elementy stylizacji.

Dodaj komentarz