Czym są kryptowaluty i jak działają?

Czym są kryptowaluty i jak działają?

O Bitcoinie słyszał już każdy. To jedna z najpopularniejszych kryptowalut. Jednak nie każdy wie, czym on dokładnie jest. Nie musimy być za to ekspertami w technologii blockchain, żeby poznać podstawy. Czym są kryptowaluty i jak działają? Zobacz, czy warto inwestować w wirtualne pieniądze. 

Kryptowaluty – co to jest? 

Jak po nazwie możemy się domyślić, kryptowaluty są połączeniem kryptografii i walut. Innymi słowy, są to wirtualne pieniądze i istnieją tylko i wyłącznie w postaci cyfrowej. Oznacza to, że kryptowaluty nie posiadają formy fizycznej. Mają za to określoną wartość, więc możemy dokonywać nimi różnych transakcji. Jeśli dany sprzedawca akceptuje płatności kryptowalutowe, to za zakupy możemy zapłacić np. Bitcoinem. Co ważne, jest to legalne działanie. Kryptowaluty możemy przyrównać do każdej innej waluty, na przykład dolara, złotego, czy euro. Różnica jest taka, że pieniądz ten funkcjonuje tylko w rzeczywistości wirtualnej (cyfrowej).

Jak działają kryptowaluty? 

Jak już wiesz, kryptowaluty nie występują w formie fizycznej. Więc jak działają? Przede wszystkim warto wiedzieć, że kurs kryptowalut jest determinowany poprzez aktualny popyt i podaż. Są więc wyrazem działania mechanizmów wolnorynkowych. Dla kryptowalut charakterystyczny jest także zdecentralizowany system bazujący na technologii blockchain. Oznacza to, że transakcje wykonywane w świecie wirtualnym poddawane są weryfikacji, a następnie grupowane w bloki i szyfrowane. Szyfruje się je za pomocą kryptografii i dołącza do już istniejącego łańcucha. W ten sposób powstają nowe bloki, a tym samym nowe jednostki kryptowaluty. Proces ten nazywa się kopaniem kryptowalut. Dzięki niemu można pozyskać nowopowstałe jednostki kryptowalut. 

Jest to jednak skomplikowany schemat i żeby ‘kopać’ kryptowaluty, trzeba posiadać specjalny sprzęt, dużo czasu i konkretne umiejętności. Dlatego początkujący mogą kupić np. Bitcoiny za pieniądze i w ten sposób rozpocząć przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty. Pozostaje jeszcze kwestia, czy transakcje w kryptowaluty są bezpieczne? Dzięki temu, że proces zachodzi w zdecentralizowanej bazie danych, to można ominąć pośredników takich jak banki. Tym sposobem niemożliwe jest fałszerstwo walut. Nadzór nad transakcjami kryptowalutowymi ma cała sieć, ponieważ ich podstawowe dane zapisują się w ogólnodostępnym rejestrze. W efekcie jest to bezpieczny sposób na dokonywanie płatności. Warto jednak pamiętać, że wartość kryptowalut może gwałtownie się zmienić. Możesz więc na nich zarobić, ale także stracić. 

Dodaj komentarz