Co to jest obrót firmy?

Co to jest obrót firmy?

Prowadzenie własnej firmy nie musi równać się byciu ekspertem z dziedziny księgowości czy finansów. Najważniejsze jest mieć doświadczenie w danej dziedzinie i dobry pomysł na przedsięwzięcie, które ma szanse osiągnąć sukces. Nie oznacza to jednak, że nie warto poznać podstawowych terminów z zakresu funkcjonowania firmy. Wbrew pozorom nieraz mogą się one przydać, na przykład w rozmowie z potencjalnymi inwestorami czy klientami. Wobec tego co to jest obrót firmy? Czym się różni obrót od przychodu czy dochodu?

Przychód i dochód – różnice

Wiele osób używa tych pojęć wymiennie, a jest to ogromny błąd. Zwłaszcza jeżeli chcemy położyć nacisk na to, jak świetnie prosperuje i zarabia nasza firma. Mówiąc komuś, jaki jest nasz przychód tak naprawdę nie ujawniamy żadnych informacji na temat kondycji finansowej firmy. W końcu co z tego, że nasz przychód wynosi okrągły milion, jeśli od tego będziemy musieli odjąć 900 tysięcy różnych kosztów i wydatków? Wtedy też widać, czy dana firma jest naprawdę dochodowa. Toteż należy zapamiętać, że przychód to wszystkie fundusze jakie pozyskamy w danym okresie (miesiącu, roku). Z kolei nasz dochód to przychód pomniejszony o na przykład wypłaty pracowników, koszt wynajęcia lokalu, zakupu sprzętów, rachunki za prąd i tak dalej.

Czym jest obrót

Przychód i dochód są bardzo łatwymi do zrozumienia i przyswojenia terminami, ponieważ są zwyczajnie intuicyjne. Inaczej jest z obrotem – słysząc to słowo, niektórzy nie do końca mogą wiedzieć czego się spodziewać. Jak się go więc liczy? Wbrew pozorom to całkiem proste. Po prostu od kwoty, którą zarobiliśmy w danym okresie musimy odjąć podatek. Nie odliczamy od obrotu wcześniej wspomnianych wydatków. Dzięki temu w zasadzie okazuje się, że obrót, tak jak i przychód, także nie daje zbyt pełnego obrazu stanu finansowego danego przedsiębiorstwa. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się jak powodzi się innej firmie, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na dochód. Z kolei jeśli nie chcemy ujawniać naszych faktycznych zarobków, a obrót dla postronnego słuchacza wyda się wysoki, to właśnie go warto ujawnić. Nie bez powodu kiedy właściciele firm chwalą się swoim sukcesem, zazwyczaj słyszymy o przychodach albo obrocie przedsięwzięcia, a nie dochodach.

Warto wiedzieć, co to jest obrót firmy, a także czym różni się przychód od dochodu. Dzięki temu nie dość, że nikt nas nigdy nie przyłapie na kompromitującej niewiedzy, być może będziemy w stanie lepiej zastosować te terminy w celach marketingowych. Do tego oczywiście są one istotne w kwestii księgowości i pozwalają prawidłowo oszacować dochodowość przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz