Jak mogę obniżyć wysokość raty kredytu walutowego?

Jak mogę obniżyć wysokość raty kredytu walutowego?

Banki, które działają na terenie Polski udzielają osobom prywatnym nie tylko kredytów w złotówkach, ale także w walucie obcej. Wiele osób, które posiadają kredyt walutowy zastanawia się, czy można obniżyć wysokość raty. Jest to możliwe.

Czym jest spread?

Kiedy w dniu, w którym przypada termin spłaty kolejnej raty kredytu walutowego sprawdzimy, jaki jest aktualny kurs waluty, to okazuje się, że jest on wyższy niż rata. Dzieje się tak za sprawą tak zwanego spreadu. Kiedy bank, który udzielił nam kredytu przelicza naszą ratę na złotówki, nie uwzględnia wysokości kursu waluty ustalonej przez Narodowy Bank Polski na dany dzień, ale robi to według ustalonego przez siebie kursu. Banki ustalają ten kurs wyżej niż NBP.

W przypadku kredytów zaciągniętych w euro lub frankach szwajcarskich różnica pomiędzy kursem dnia w NBP, a kursem ustalonym przez bank może być całkiem spora. Czasem sięga on nawet trzydziestu groszy. Niby to niewiele, ale w ciągu roku uzbiera się z tego całkiem spora kwota. Co możemy więc zrobić, aby nie ponosić tak wysokich kosztów?

Jak obniżyć wysokość raty?

Aby uniknąć niekorzystnego dla nas kursu walut, trzeba zmienić konto, którym obsługujemy spłatę kredytu na konto walutowe. Konto możemy zmienić bez żadnych opłat. Przyjęta w 2011 roku ustawa antyspreadowa zabrania bankom pobierania opłat za zmianę konta.

Zmiana konta ze złotówkowego na walutowe nie nastąpi jednak natychmiast. Formalności mogą potrwać nawet do trzech tygodni. Po zmianie konta będziemy musieli jedynie pamiętać o tym, aby w dniu, w którym przypada termin spłaty kolejnej raty znalazła się kwota odpowiadająca wysokości raty.

Walutę niezbędną do zasilenia konta możemy kupić korzystając z usług kantorów bankowych. Wiele osób chętniej jednak zakłada bezpłatne konto w kantorze internetowym. Dzięki temu możemy kupić walutę po niższej cenie i obniżyć koszty związane ze spłatą kredytu w obcej walucie. Z takiej możliwości korzysta już całkiem spora liczba osób, które zdecydowały się na kredyt w euro lub frankach szwajcarskich. W ciągu roku można zaoszczędzić spore pieniądze.

Dodaj komentarz