Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie firmy nierozerwalnie wiąże się także z prowadzeniem księgowości. Można w tym celu zatrudnić księgową, ale można również zlecić prowadzenie księgowości biurowi rachunkowemu. Alternatywnie, w przypadku bardzo małych działalności niektórzy właściciele firm decydują się prowadzić księgowość samodzielnie. Pojawia się w związku z tym pytanie: czy warto korzystać z usług biura księgowego?

Biuro księgowe to oszczędność

Jeśli wybieramy między zatrudnieniem księgowej a korzystaniem z usług biura rachunkowego, w zdecydowanej większości przypadków to drugie rozwiązanie będzie tańsze. Księgowa będąca pracownikiem danej firmy, nie tylko generuje konieczność wypłacenia pensji (która, w zależności od lokalizacji i doświadczenia, może być niemała), ale też może iść na urlop wypoczynkowy lub zwolnienie chorobowe, trzeba ponadto opłacać jej obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Łącznie będzie to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Ciężko jednoznacznie wskazać koszt usług biura rachunkowego, ponieważ wiele zależy od lokalizacji, stawek przyjętych przez poszczególne biuro i oczywiście tego, jak wiele pracy będzie od biura wymagało obsłużenie danej firmy. Jednak, ogółem mówiąc, powinien to być koszt znacznie mniejszy.

Dodatkowo zyskujemy wygodę i stabilność związaną z faktem, że nawet, jeśli w biurze rachunkowym pracownicy przykładowo pójdą na urlop, z pewnością ktoś przejmie obowiązki związane z daną firmą i nie pojawi się żaden problem. Zatrudniając tylko jedną księgową na umowę o pracę, w momencie choroby czy urlopu pojawia się problem. Wybierając dobre biuro rachunkowe Grudziądz, oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze.

Biura mają wykupione polisy OC

Prawdopodobieństwo, że wykwalifikowany pracownik biura rachunkowego popełni błąd w księgowości nie jest duże. Jednak nawet, jeśli się tak zdarzy, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Każde legalnie działające biuro rachunkowe powinno posiadać wykupioną polisę OC, dzięki czemu można liczyć na zwrot kosztów w przypadku naliczenia jakiejkolwiek kary.

Zdecydowanie większe szanse, że coś pójdzie nie tak i będziemy z tego względu ponosić poważne konsekwencje, są w przypadku samodzielnego rozliczania firmy, jeśli nie mamy w tym zakresie dużego doświadczenia i wykształcenia. Nawet, jeśli jesteśmy małą firmą i rozliczenie kilku faktur miesięcznie wydaje się banalne, to w rzeczywistości wciąż może się zdarzyć, że z braku wiedzy czy dokładności popełnimy błąd.

Dodaj komentarz