Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Czasem zdarza się tak, że w naszym domowym budżecie pojawiła się dodatkowa gotówka. To doskonała okazja do tego, aby wcześniej spłacić swój kredyt i mieć z głowy spłacanie go jeszcze przez kilka miesięcy. Jednak czy wcześniejsza spłata kredytu zawsze się opłaca? Zobacz czy oddając wcześniej pieniądze, które pożyczyłeś, zaoszczędzisz i kiedy lepiej jest trzymać się harmonogramu spłaty.

Wcześniejsza spłata kredytu – czy to możliwe?

W większości przypadków instytucje, w których pożyczyło się pieniądze, pozwalają na to, aby wcześniej móc spłacić zobowiązanie. Nie ważne czy są to kredyty dla firm, czy zwykły kredyt gotówkowy. Musisz się jednak dowiedzieć, czy nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami i czy po prostu opłaca Ci się szybciej oddawać pieniądze. Żeby się tego dowiedzieć, musisz dokładnie przeanalizować umowę kredytową i zapoznać się z tabelą opłat i prowizji w banku, w którym wziąłeś kredyt.

Wcześniejsza spłata kredytu – koszty

Dzięki wcześniejszej spłacie kredytu możesz skrócić okres kredytowania lub sprawić, że płacona przez Ciebie rata będzie niższa. Nie jest to jednak dobra informacja dla instytucji, która pożycza Ci pieniądze i zarabia na odsetkach, które musisz spłacać. Im dłuższy jest okres kredytowania, tym większe są odsetki, dlatego jeśli zdecydujesz się spłacić kredyt wcześniej, to bank może nie zarobić tyle ile oczekiwał udzielając Ci kredytu.

Niektóre instytucje przygotowały się na taką okoliczność i aby nie stracić za dużo pieniędzy na tym, że ktoś postanawia spłacić kredyt wcześniej, wprowadzają dodatkową prowizję, za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Koszt takiej prowizji może wynosić nawet do trzech procent całości zaciągniętego zobowiązania. Warto więc przed podpisaniem umowy kredytowej zwrócić uwagę na to, jak dany bank podchodzi do wcześniejszej spłaty kredytu i czy pobiera za to dodatkowe pieniądze.

Czy przedterminowa spłata kredytu zawsze się opłaca?

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu może znacząco odciążyć Twój domowy budżet i sprawić, że nie będziesz martwić się zobowiązaniami. Jednak czy szybsza spłata zawsze równa się oszczędność? Niestety nie i trzeba o tym pamiętać, bo czasem możemy znacząco dopłacić do takiej „przyjemności”. Sprawa wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego jest np. bardziej skomplikowana niż kredyty dla firm. Jest tak, ponieważ z kredytem hipotecznym wiążą się duże sumy i długi okres kredytowania. Właśnie z tego powodu procedura wcześniejszej spłaty takiego kredytu jest bardziej skomplikowana i konieczny jest m.in. aneks do umowy.

Dodaj komentarz