Czym zajmuje się agencja rekrutacyjna?

Czym zajmuje się agencja rekrutacyjna?

Agencja rekrutacyjna jest miejscem, które odwiedzamy w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej będącej drogą do uzyskania wymarzonego stanowiska pracy. Dla każdego z nas pojęcie „rozmowa rekrutacyjna” jest straszne i budzi dreszcz emocji. Dlaczego? Dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że od tej właśnie pojedynczej rozmowy z pracownikiem agencji rekrutacyjnej zależy nasza przyszłość. Jeśli popełnimy jakąś gafę, zapomnimy czegoś powiedzieć lub po prostu ze stresu nie będziemy potrafili wykrztusić słowa to nie będzie możliwości cofnięcia czasu.

Liczy się pierwsze wrażenie i to co pokażemy podczas krótkiej, zazwyczaj piętnastominutowej rozmowy. Obecnie większość firm nie przeprowadza rozmów kwalifikacyjnych osobiście, powierzając skomplikowane procedury naboru pracowników agencjom rekrutacyjnym. Znacznie ułatwia to pracodawcom proces rekrutacji, powodując jednocześnie większe zestresowanie kandydatów na dane stanowiska związane z rutynowym zachowaniem pracowników agencji rekrutacyjnych.

Przeprowadzają oni rutynowe, mechaniczne wywiady będące podstawę do zakwalifikowania ich jako najbardziej odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Wcześniej pracodawcy określają szczegółowo wymagania wobec swoich przyszłych pracowników. W związku z tym kandydaci przychodząc do agencji rekrutacyjnej na rozmowę są wystawieni na próbę podchwytliwych pytań, szczegółowego wywiadu i zimnego traktowania ze strony pracowników agencji.

Aby odnieść sukces muszą być oni odporni na stres i wszelkie zachowania osób przeprowadzających rozmowę. Ważny jest każdy szczegół rozmowy, poczynając od wiedzy merytorycznej, swobodnego i pewnego siebie zachowania, na ubiorze i fryzurze kończąc. Wszystkie te elementy współgrają podczas rozmowy kwalifikacyjnej tworząc koherentny efekt. Harmonijne i skuteczne działanie wszystkich tych elementów skutkuje pokonaniem trudności rozmowy kwalifikacyjnej i uzyskaniem dobrego na niej wyniku.

Oczywiście wszystko w ostatecznym rozrachunku uzależnione jest od opinii pracownika agencji rekrutacyjnej, jednak jeśli trafimy na rzetelną i sprawiedliwą osobę oraz sami włożymy duży wysiłek w przygotowanie do pracy, wszystko dobrze się potoczy i zakończy się pozyskaniem pracy.

Dodaj komentarz