Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Współpraca z biurem rachunkowym jest niezbędnym czynnikiem przy efektywnym prowadzeniu firmy, szczególnie większej działalności gospodarczej. Prowadzenie dokumentacji finansowej jest skomplikowanym zadaniem. Zwłaszcza jeśli chcemy podjąć się go sami. Wypłaty, podatki, księgowość – to tylko kilka rzeczy, które możemy zaliczyć do prowadzenia dokumentacji rachunkowej. Łatwo się w tym pogubić. Trzeba też pamiętać, że niepełna lub nieprawdziwa dokumentacja może przysporzyć niemałych problemów prawnych. Jak sobie z tym poradzić? Korzystając właśnie z usług biura rachunkowego. Czym dokładnie zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe: co to jest?

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą, niezależnie od jej rozmiarów zobowiązany jest do odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego. Obligatoryjne są również składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS-u. Małe, kilkuosobowe firmy na początku samodzielnie starają się prowadzić swoją rachunkowość. Jednak z czasem zadanie to staje coraz bardziej skomplikowane. Wtedy wiele przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z pomocy biura rachunkowego.

Biura rachunkowe to firmy, które posiadają uprawnienia do prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej. Współpraca odbywa się na podstawie podpisanej umowy z klientem. Oznacza to, że poszczególne uprawnienia są ustalane indywidualnie.  To od ciebie zależy z jakich usług zdecydujesz się skorzystać. Głównym zadaniem biura rachunkowego jest odciążenie przedsiębiorcy, czyli ciebie od spraw księgowych. Opłata za usługę również ustalana jest indywidualnie. 

Usługi biura rachunkowego

Do podstawowych usług biur rachunkowych, takich jak biuro rachunkowe Grudziądz należy prowadzenie dokumentacji związanej z podatkami, składkami ZUS oraz sprawozdawczością GUS. W  prawie każdej ofercie znajduje się także prowadzenie ksiąg rachunkowych, przychodów oraz wydatków. Wszystkie te rzeczy muszą być na bieżąco aktualizowane. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jaki jest to czasochłonny proces. Dlatego też żeby odciążyć kadry, prowadzenie ewidencji rachunkowych najczęściej zleca się firmom zewnętrznym. Innymi słowy zadaniem biura rachunkowego jest wyręczenie swojego klienta w kwestii obowiązków finansowo-księgowych. 

Do bardziej zaawansowanych usług należy obsługa dokumentacji, tzw. “kadr i płac”. Oznacza to, że biuro rachunkowe zajmuje się również sporządzaniem umów dla pracowników, ich wypłatami i wszystkimi innymi związanymi z tym dokumentami. 

Dodaj komentarz