Konto firmowe czy osobiste – co jest lepszym rozwiązaniem?

Konto firmowe czy osobiste – co jest lepszym rozwiązaniem?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze muszą posiadać konto firmowe. Jest to konieczne tylko w określonych przypadkach, na przykład wtedy, kiedy firma otrzymuje płatności za faktury na kwoty powyżej 15 tysięcy złotych. Takie cele, jak opłacanie podatków czy składek ZUS, można bez problemu zrealizować za pomocą konta osobistego.

Z drugiej strony, konta firmowe mają wiele zalet, które sprawiają, że warto się nimi zainteresować, nawet, jeśli nie mamy obowiązku założenia tego typu konta. Wiele osób może się w związku z tym zastanawiać czy warto poza kontem osobistym zakładać także specjalne konto firmowe, czy też lepiej pozostać przy tylko jednym rachunku. Tę kwestię postaramy się Wam dokładnie wytłumaczyć poniżej. Zapraszamy!

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Konto firmowe to przede wszystkim dobry sposób na oddzielenie finansów firmy od prywatnych środków prezesa. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieli, ile środków pozostało nam na bieżące wydatki firmy, a także ile środków firma ma na „czarną godzinę” czy na inwestycje, a ile mamy pieniędzy do wydania w dowolny sposób, na przykład na wakacje, sprzęt elektroniczny, ubrania, jedzenie czy inne prywatne wydatki.

Jeśli zarówno środki firmowe, jak i prywatne przechowujemy na jednym rachunku, może się na przykład okazać, że źle oszacujemy jakieś wydatki prywatne i zabraknie nam pieniędzy na opłacenie rachunków, faktur, podatków czy składek. Posiadanie dwóch kont, jednego firmowego, a drugiego osobistego daje lepszą kontrolę nad finansami, ułatwia też życie osób zajmujących się księgowością w firmie.

Nie trzeba się dzięki temu zastanawiać, czy jakiś wydatek poniesiony dłuższy czas temu, którego już nawet dobrze nie pamiętamy, był wydatkiem firmowym, czy prywatnym, a więc czy może zostać zaliczony w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Wśród innych zalet konta firmowego, które sprawiają, że jest ono bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców niż konto osobiste, można wymienić pewne dodatkowe auty, stworzone konkretnie z myślą o potrzebach właścicieli firm. Mowa tutaj więc o usługach księgowych lub prawnych dodanych za darmo lub odpłatnie do konta.

Jak znaleźć najlepsze konto firmowe?

Z uwagi na mnogość ofert kont firmowych na polskim rynku, kiedy już zdecydujemy się na to, żeby takowe założyć, staniemy przed sporym dylematem. W celu oszczędności swojego czasu i nerwów, warto skorzystać z takich rozwiązań, jak ranking kont firmowych. Jest to nic innego, jak rozbudowana lista, która zawiera podstawowe informacje na temat ofert kont firmowych we wszystkich najważniejszych polskich bankach.

Za pomocą takiego rankingu będziemy w stanie szybko porównać między innymi takie kwestie, jak koszt prowadzenia konta i bonusy za jego założenie w różnych instytucjach finansowych.

Dodaj komentarz